2024. május 4. szombat | Flórián, Mónika
Aktuális

Az elmúlt évtizedek legsikeresebb ívását produkálták a Velence-tavi pontyok

Az elmúlt évtizedek legsikeresebb ívását produkálták a Velence-tavi pontyok

Az elmúlt évtizedekben példa nélküli sikerességű ívást produkáltak a pontyok a Velencei-tóban tavaly, és ennek idén meg is látszik már az eredménye. Leginkább süllőből és a csukából van kevés, pedig táplálék lenne számukra, mert a jó kondíciójú küszökből, bodorkákból, vörösszárnyú keszegekből és ezüstkárászokból nincs hiány. Vízminőségi okokból és az esetlegesen kedvezőtlenül alakuló időjárási viszonyok miatt ugyanakkor fennáll a korai halpusztulás veszélye is.

„Húsvét óta és különösen az elmúlt hetekben rendkívül jól mennek a pontyok a tavon – nem, nem növesztettek még lábat –, a fajra horgászók többségének nemcsak a napi kvóta szerinti mennyiséget sikerül megfogni, hanem ennél jóval több példányt is. Nem ritka esemény, hogy egy délután alatt vannak, akik 15-20 darab bőven méretes pontyot is szákba tudnak terelni egy-egy horgászat alkalmával” – olvasható a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) Velencei-tavi Kirendeltségének beszámolójában. 

A kifogott pontyok átlagos tömege 2-3 kilogramm körüli, de kifejezetten gyakran találkozni 4-7 kilós, valamint felső méretkorlátozást meghaladó méretű halakkal is.

A tó egyes részein sokszor tömegesen tapasztalható egynyaras, tenyeres pontyok jelentkezése, amelyek nem telepítésből, hanem a tavalyi – rendhagyó módon, azaz az elmúlt évtizedekben példa nélküli sikerességű – természetes ívásból származó halak. 

A tavalyi sikeres ívás elsősorban annak köszönhető, hogy az általában táplálékszegény tóban az elmúlt évben az extrém időjárásnak köszönhetően június második felére tolódott ívási időszakában éppen megfelelő, sőt tömeges mennyiségű és az ikraszemekből kikelő ivadékok számára megfelelő méretű zooplankton szervezetek voltak jelen a vízben.

A Velencei-tavi horgászhírek az elmúlt időszakról című tájékoztatóban egyéb halakról is szót ejtenek. Azt írják, hogy a békés halak közül a karika- és dévérkeszeg fajok fogási gyakorisága gyenge. 

A ponty mellett még főként az ezüstkárászok jelenléte szaporodott meg a tóban, mely fajból az elmúlt időszakban a pontyok mellett rendszeres vendégek voltak a tenyeres, sőt a 20-40 dekagrammos ezüstkárászok is.

A ragadozó fajok közül egyértelműen a süllők hiányoznak a legjobban, mellettük a csukafogások gyakorisága, ami elenyésző. „Különösen e fajok esetében várjuk talán a legjobban, hogy mielőbb sor kerüljön a telepítési programunkra, azonban sajnos ennek elengedhetetlen feltétele a megfelelő vízállás” – fogalmazott a Mohosz Velencei-tavi Kirendeltsége.

A balinállomány és fogások esetében jobb a helyzet, találkozni e faj, többségében kisebb egyedeinek fogásával, leginkább 30-40 centiméteres példányokkal.

„Több harcsafogásáról kaptunk hírt az elmúlt napokban is – megjegyzendő, hogy június 15-ig tart a 100 centiméter alatti példányokra vonatkozó fajlagos tilalmi időszak –, melyek nemcsak célzott horgászat során, hanem számos esetben békés halas horgászat közben kerültek horogra. Sajnos róluk használható minőségű fotó csak elvétve érkezik, illetve halőreinknek is ritkábban sikerül lencsevégre kapni hasonló fogásokat” – közölték.

Az elmúlt időszak fogásaiból néhányat csokorba is gyűjtöttek:

Fennáll a korai halpusztulás veszélye

A zooplanktondömping – túlnyomó részben egy nagyméretű vízibolha faj egyedeiről van szó – ebben az évben is kitart, melynek hatására a zooplankton-fogyasztó halfajok gyors növekedésre képesek.

Bár kockázata is van a jelentős jelenlétnek, mert ha ezen szervezetek mennyisége nem csökken a következő hetekben, akkor oxigénfogyasztó szervezetekként a rövidülő nappalok időszakában könnyen elősegíthetik akár egy augusztusi-szeptemberi hajnali oxigénhiányos állapot kialakulását is, de a jelenlegi alacsony vízállás, magas pH- és ásványtartalom miatt egy kedvezőtlen időjárás mellett halpusztulás sajnos igen könnyen bekövetkezhet hamarabb is – hívták fel a figyelmet a közleményben. 

Az elmúlt időszakban végzett vízminőség-vizsgálatok eredményei megfelelő állapotot mutatnak: minimális a klorofilltartalom, kékalgák előfordulása csekély, nitrit-, nitrát-, ammónium-, szabad ammónia- és foszfáttartalom nullaközeli. 

Algából csak a telepes fonalas zöldalga, az úgynevezett békanyál mennyisége jelentős helyenként, ami vízminőségi problémát jelenleg nem okoz, de a horgászatot helyenként nagyon megnehezíti.

„De visszatérve a pozitív hatásukra: gyönyörű kondíciójú küszökkel, bodorkákkal és vörösszárnyú keszegekkel találkozunk a tavon, jelentősebb mennyiségben” – áll a jelentésben.  

Az Anyák napján megrendezett gyermek horgászversenyen is többségében e 3 faj egyedeit fogták a résztvevő gyermekek nem is jelentéktelen mennyiségben. 

„Örömteli volt, hogy minden kis versenyző fogott halat, az átlagfogás közel 1 kiló volt, a győztes pedig egy egyszerű spiccbottal közel 3 kiló mennyiségű halat fogott a 2 órás verseny időtartama alatt” – zárul a beszámoló. 

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: Mohosz Velencei-tavi Kirendeltsége)