2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Baráti vita a keszegekről – kinek volt igaza?

Baráti vita a keszegekről – kinek volt igaza?

A keszegféléket nem olyan egyszerű megkülönböztetni, de éppen ezért szép kihívás. Két barát vitába keveredett, amikor igyekeztek felismerni egy gyönyörű teríték egyedeit, végül a Magyar Haltani Társaság (MHTT) hirdetett végeredményt a pecások között.

„A képen szereplő keszegfélék fajának pontos meghatározásában kérném segítségüket, mert köztem és a társam között baráti vita alakult ki azzal kapcsolatban, hogy a képen karikakeszegek és vörösszárnyú keszegek vagy bodorkák láthatók-e. A halak a Nagykunsági-főcsatorna nyugati ágából kerültek elő” – küldött be egy fotót az MHTT „Mit fogtam?” rovatába M. M. az idézett üzenet kíséretében.

Az MHTT, mint mindig, most is tanulságos válasszal szolgált a felmerülő kérdést illetően.

„A pirossal bekarikázott, kevésbé kontúrozott pikkelyekkel fedett testű, csúcsba nyíló szájú, fehér szemű, vörhenyes tövű mellúszóval rendelkező, de aránylag hosszú és szürke anális úszójú halak karikakeszegek (Blicca bjoerkna)" - írták a haltani szakértők először a karikákról, amelyeket a két barát is egyértelműen felismert.

Ezek után az MHTT rátért a „vörösszárnyút vagy bodorkát fogtam?” örök kérdésre, amelyet nem is annyira nehéz megválaszolni, mint sokan gondolnák.

„A csúcsba nyíló szájú, narancssárga szemű és anális úszójú halak bodorkák (Rutilus rutilus), ugyanis a vörösszárnyú keszegek szája felső állású, a hátúszójuk pedig sokkal hátrébb ered, mint a hasúszójuk” – fogalmazott az MHTT.

Így tehát az a horgász „nyert", aki bodorkát mondott a teríték nagy részét kitévő halakra.

Érdekesség, hogy a 2022-ben az év halának is megválasztott bodorkát búzaszemű keszegnek is nevezik, és talán éppen ez az a megkülönböztető jel – miszerint narancssárga színű a szeme –, amely révén a legegyszerűbben meg lehet különböztetni a vörösszárnyú keszegtől.

A Nagykunsági-főcsatorna egyébként kiváló keszegező, bodorkázó hely, egy horgász a minap utóbbiból például akkora példányt fogott, amellyel – hitelesítés esetén – a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) abszolút rekordlistájának az élére kerülhet.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: MHTT)