2024. november 23. szombat | Kelemen, Klementina
Aktuális

Befejeződött a hullámtér rendezése Tiszapüspöki és Tiszaug között

Befejeződött a hullámtér rendezése Tiszapüspöki és Tiszaug között

Befejeződött a hullámtér rendezése a Tisza Tiszapüspöki és Tiszaug közötti szakaszán az Európai Unió és a magyar állam több mint 15,5 milliárd forintos támogatásával. A beruházásnak köszönhetően nőtt az árvízi biztonság – tájékoztatta a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) hétfőn az MTI-t.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a Kötivizig konzorciumában megvalósult projekt által érintett települések: Besenyszög, Szolnok, Tiszajenő, Tiszaug, Tiszapüspöki, Tószeg és Vezseny.

A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program támogatásával megvalósult VTT Hullámtér rendezése a Közép-Tiszán című projekt célja, hogy az eddiginél szabadabb utat engedve gyorsabb, akadálymentes lefolyást biztosítson a folyónak. Ennek érdekében töltésáthelyezésekkel megszüntették a hullámtéri szűkületeket és eltávolították az árvizek levonulását gátló tereptárgyakat – közölték.

Áthelyezték például az árvízvédelmi töltést Besenyszög Fokorú-pusztánál, ahol 4 kilométer hosszú új, aszfaltozott koronájú töltés épült, ezáltal 700 hektárral bővült a folyó hullámtere. A Vezsenyi-kanyarulat valamint a tiszajenői nyári gát rendezése mellett árapasztó vápát (mélyedést) alakítottak ki a tiszaugi Tisza-híd környezetében mintegy 700 méteren a hullámtéri szűkület felszámolása érdekében - sorolták. A beavatkozásokkal jelentősen javulnak az árvízi lefolyási viszonyok, csökkentve a tetőző vízszinteket, ezáltal növelve az árvízi biztonságot - írták.

A beavatkozások a Tisza-völgyi árvízvédelmi rendszer fejlesztési programjához illeszkedően valósultak meg. A projekt közvetlenül szolgálta a Vásárhelyi Terv Továbbfejlesztése (VTT) programban foglaltakat, amely szerint cél a tározók megépítése és a nagyvízi meder vízszállító képességének növelése által a Tisza teljes hazai szakaszán a rendkívüli árhullámok csúcsvízszintjeinek egy méterrel való csökkentése – áll a közleményben.

A projekt során megvalósult beavatkozások:

1. Fokorúpusztai töltésáthelyezés (M 4-es autóút Tisza-hídja térségében): Új, aszfaltozott koronájú töltés építése (3,9 km) Meglévő töltés elbontása (3,4 km)

2. Vezsenyi kanyarulat rendezése: Vezsenyi árapasztó kialakítása (bukós műtárgyak építése a Vezsenyi nyárigáton) Vezsenyi nyári gát rendezése nyári gát elbontása (1,6 km) megmaradó szakasz rendezése (9 km) műtárgyak átépítése

3. Tiszajenői nyári gát rendezése: nyári gát elbontása (0,8 km) megmaradó szakasz rendezése (5,5 km) műtárgyak átépítése

4. Árapasztó vápa kialakítása a tiszaugi híd környezetében: a meglévő hullámtéri hídnyílás rá- és elvezetésének elősegítése, övzátonybontás, lefolyást akadályozó terepalakulatok bontása, hullámtéri közlekedő utakon hídműtárgyak építése (2 db), töltésáthelyezés mintegy 700 m hosszban, hullámtéren meglévő régi töltéscsonkok bontása.

5. Tószeg töltésfejlesztése az 53+580 – 53+990 töltéskilométer szelvények között, ideiglenes árvízvédelmi töltés kiváltása végleges árvízvédelmi művé (ez a projektelem már 2018-ban elkészült).

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: vtthullamterrendezes.hu)