2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Búcsút inthet az engedélyének a nádasba szemetelő horgász – videóval

Búcsút inthet az engedélyének a nádasba szemetelő horgász – videóval

A horgász nem sejtette, hogy figyelik, mert a felvételt drónnal készítették. A szemetelő pecást akár öt évre is eltilthatják a területi jegy vásárlásától. 

Szemetelő horgászokról tett közzé videót a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KTVHESZ).

A drónnal készült felvételen látható, hogy a vízparton a nádba dobnak egy üdítős flakont és a vízpartra szórják a maghéjjakat. 

A KTVHESZ felhívta a figyelmet, hogy helyi horgászrendjük szerint a horgász köteles a horgászat alatt keletkező hulladékot összegyűjtve szemetes zsákban tárolni, és azt a horgászat befejeztével magával vinni. Szemetelésnek minősül a cigarettacsikk, különböző magok héjai, valamint a rágógumi eldobása is. 

Szemetes horgászhelyen való horgászatért a területi jegyet a helyszínen bevonják, vagy a horgászat közben keletkezett szemét hátra hagyása miatt utólagosan is megtehetik ezt.

A 2013. évi CII törvény 44. § (5a) bekezdése alapján a halgazdálkodásra jogosult a helyi horgászrendben meghatározott szabályokat bizonyítottan megsértőtől a helyi horgászrendben előzetesen meghatározott időtartamra, de legfeljebb öt évre a területi jegy kiadását megtagadhatja.

A horgász a területi jegy jogosultjaként a horgászat megkezdésével elismeri a horgászatra vonatkozó országos és helyi szabályok ismeretét, és vállalja azok maradéktalan betartását. 

Tudomásul veszi, hogy köteles a halőri intézkedések betartására, az ellenőrzés során az együttműködésre, és azt is, hogy róla – külön jogszabályi előírások figyelembevételével – a hivatásos halőr kép-, videó-, hangfelvételt készíthet.

A területi jegy visszavonását és a vásárlástól való eltiltást megalapozó kiemelt cselekmények és az eltiltás mértéke 3 hónaptól 5 évig terjedhet.

„Kérünk mindenkit, hogy a vonatkozó horgászrendi szabályokat tartsa be. Mérlegelje, hogy egy néhány forintos szemeteszsák beszerzése nagyobb teher-e a pénztárcájának, mint a több tízezer forintos területi jegy elvesztése és horgászattól való eltiltás” – tette fel a költői kérdést a KTVHESZ.

A szemetelésről az Országos Horgászrendben is több helyen szó van, kigyűjtöttük a vonatkozó pontokat.

11. Statikus horgászhely (a készségek tervezett helyétől számított minimum 2,5 méteres körzetben) halgazdálkodási hasznosítói előírás esetén csak akkor foglalható el, ha előtte az ott lévő szemét eltakarítása megtörtént.

13. A horgászhelyen, illetve a horgászat során a természet védelmének szabályai értelmében a horgászati tevékenységen túl tilos a helyi élővilág állapotának, minőségének bármilyen megváltoztatása, zavarása, a víz szennyezése és a szemetelés bármilyen változata. A természeti és az épített környezet megóvása, a tisztaság fenntartása a használók kötelessége, kártérítési felelősség vállalása mellett.

18. A horgászat közben keletkezett szemét a vízparton csak az ott e célból elhelyezett tárolókba helyezhető el. Szemetelésnek minősül a cigarettacsikk és a szotyola-maghéj, valamint a rágó eldobása is. A halgazdálkodási hasznosító rendelkezhet úgy is, hogy a keletkezett szemetet a horgászat befejezése után minden horgász köteles haladéktalanul elszállítani.

20. Tüzet gyújtani csak az arra vonatkozó szabályok betartásával, illetve egyes vízterületeken csak az e célra kiépített tűzrakó helyeken lehetséges, ha tűzgyújtási tilalom nem került elrendelésre. Élő faanyag tűzrakásra nem használható. A tűzterekbe szemét nem helyezhető el, ott el sem égethető. Távozáskor biztosítani kell a tűz eloltását. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: KTVHESZ FB-videó képernyőfelvétel)