2025. január 20. hétfő | Fábián, Sebestyén
Aktuális

Elbontották a körtvélyesi szivattyútelepet

Elbontották a körtvélyesi szivattyútelepet

Uniós támogatással, csaknem 3 milliárd forintból megvalósuló beruházással javítják Hódmezővásárhely és környékének árvízi és belvízi biztonságát, a fejlesztésnek köszönhetően növekszik a térségben visszatartható víz mennyisége is.

Lábdy Jenő, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) műszaki főigazgató-helyettese a beruházást bemutató csütörtöki rendezvényen azt mondta, az Alsó-Tiszán levonuló, rekordot jelentő 2006-os árvíz rámutatott arra, hogy a legkomolyabb veszélyt a töltéseket keresztező vízügyi műtárgyak jelentik.

Árvízvédelmi szempontból az ország egyik legveszélyesebb pontja a több mint hatvanéves körtvélyesi szivattyútelep, amely helyére a projekt során új létesítmény épül – közölte a szakember.

Frank Szabolcs, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Ativizig) árvízvédelmi osztályának vezetője közölte, az 1959-ben átadott körtvélyesi szivattyútelep a Tisza bal partján található, a Kenyere-éri csatorna és a körtvélyesi Tisza-holtág víztestjét kapcsolja össze. 

A csatorna több mint 9 ezer hektáros területről gyűjti össze a belvizet, ahol 43 ezren élnek. 

A területen az utóbbi 15 évben 27-szer rendeltek el belvízvédelmi készültséget, amely főként Hódmezővásárhely északi részét érintette.

A szivattyútelepnél az 1970-es, a 2000-es és a 2006-os tiszai árvíz idején is komoly védekezés zajlott, elsősorban az altalaj rossz minősége jelentett problémát – tudatta a szakember.

A Kötiviép'B Közép-Tisza Vidéki Vízépítő és Telekommunikációs Kft. kivitelezésében megvalósuló beruházás során elbontották a régi szivattyútelepet, a töltéstestből eltávolították a régi beton nyomócsövet. 

A korábbi szomszédságában új üzemépületet alakítanak ki, amelyben a korábbival megegyező – másodpercenként 3,2-es köbméter-kapacitású – szivattyúkat telepítenek. 

Kisebb árvízvédelmi kockázatot jelentő, magas vezetésű nyomócsöveket építenek a töltésre, a vízoldali előterében 230 méteren 9-12 méteres mélységű vízzáró résfalat alakítanak ki, a töltéskoronát pedig 3,6 kilométeren leburkolják – ismertette a beruházás részleteit a szakember.

A kivitelezés novemberre fejeződik be – közölte Frank Szabolcs.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(forrás: MTI, nyitókép: Ativizig)