2025. január 20. hétfő | Fábián, Sebestyén
Aktuális

Elsüllyedt egy hajó a Dunán ezer tonna műtrágyával

Elsüllyedt egy hajó a Dunán ezer tonna műtrágyával

Elsüllyedt egy műtrágyaszállító hajó a Duna Szerbia és Horvátország közötti szakaszán december 5-én, pénteken, az illetékesek komoly környezetvédelmi károktól tartanak.

A szerbiai közszolgálati televízió (RTS) hatóságokra hivatkozó beszámolója szerint a német felségjelzésű, Antonia nevű hajó nem sokkal éjfél után nekiütközött a szerb-horvát határon található Duna-híd egyik oszlopának a vajdasági Palánkánál. A sérült hidat lezárták, a forgalmat más határátkelőkhöz terelik – írja az MTI. 

A szerb környezetvédelmi minisztérium tájékoztatása szerint hajó uszálya ezer tonna műtrágyával süllyedt el. Szakemberek vizsgálják, hogy milyen következményei lehetnek a környezetre a műtrágyaszennyezésnek.

Dusan Blagojevic környezetvédelmi szakértő az N1 regionális hírtelevízióban arról beszélt, hogy az ezer tonna műtrágyát tartalmazó uszály elsüllyedése minden bizonnyal negatív hatással lesz a vízi növény- és állatvilágra, közvetve pedig az emberekre is. 

„Nem tudjuk pontosan, hogy milyen műtrágyáról van szó, csak feltételezhetjük, hogy ammóniás műtrágyáról beszélünk. Annyi bizonyos, hogy tápanyagfelesleg alakul majd ki (nitrogén és foszfor), ami elkerülhetetlenül az algák túlvirágzásához vezet, ez pedig túlzott oxigénfogyasztást okoz a felszíni vizekben. Elszaporodnak a kórokozók és növekszik a nitrátkoncentráció, végül pedig kellemetlen szagok és gázok keletkeznek” – magyarázta a szakember. 

Mint mondta, a vízinövények elszaporodása az oxigén mennyiségének csökkentését eredményezi, ez pedig halak és más élőlények megfulladásához vezethet. 

Hozzátette, az ammónia már alacsony koncentrációban is mérgező az állatokra nézve.

A Szabad Magyar Szó a 021.rs beszámolójára hivatkozva arról számolt be, hogy a baleset pénteken hajnalban történt, amikor az Antonia német hajó, amely a Lola-5 uszályt vontatta.

Marina Budimir, Ilok polgármestere kiemelte, a két ország összefogására van szükség a környezeti katasztrófa megelőzése érdekében, a helyzetet pedig komolyan kell venni.

A helyszíni tudósításban megjegyzik, hogy a Duna szennyezettsége egyébként az ivóvízkészlet minőségére is hatással lehet.

Nyitóképünk illuszztráció. A katasztrófa helyszínéről az első fotók a Telegrafon jelentek, megtekinteni ITT lehet.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitóképünk illusztráció, forrása: pixabay.com)