2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

Erőteljesen terjed a vándorló vízimadarak állományaiban a madárinfluenza

Erőteljesen terjed a vándorló vízimadarak állományaiban a madárinfluenza

A vándorló vízimadarak őszi vonulása, a remek kikapcsolódás mellett a fertőző betegségek terjedését is elősegíti. Ezek közül a madárinfluenza vírusa a vadon élő madarak populációira és hazánk baromfiállományaira egyaránt veszélyes. A járványvédelemből a madármegfigyelők is kivehetik részüket néhány szabály betartásával.

A vándorló vízimadarak vonulása már javában tart. A hazánkba érkező vadlúd-, réce-, darucsapatok pihenőhelyként használják a nagyobb kiterjedésű vizes élőhelyeinket. Mindaddig itt is maradnak, amíg a környezeti feltételek, valamint az időjárás lehetővé teszi számukra a táplálkozást és a pihenést. 

Az Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közleménye szerint vizsgálataik az elmúlt időszakban Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar és Pest vármegyékből származó darumintákból is kimutatták a magas patogenitású madárinfluenza vírusát.

Emellett országszerte emelkedni kezdett a daruk közötti elhullás. Jelentősen megnőtt tehát a fertőzés baromifiállományba történő behurcolásának kockázata, ami a vadmadárelhullások növekedésével várhatóan még tovább emelkedik majd. 

„A járvány megelőzése és hazánk baromfiállományának védelme közös feladatunk, amelyet csak együtt valósíthatunk meg” – fogalmazott a Nébih. 

A védekezéshez a madármegfigyelők az alábbi szabályok betartásával járulhatnak:

• Ha beteg, elhullott vagy agonizáló vadmadarat látnak, ne érjenek hozzá, és ne menjenek a közelébe, hanem értesítsék a területileg illetékes járási főállatorvost.

• Madárles után mindig gondoskodjanak a ruházat és lábbelik mosásáról, fertőtlenítéséről.

A madárinfluenzával kapcsolatos további információk elérhetők a Nébih honlapjának tematikus aloldalán.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság)