Elbizonytalanodott a Pécsi-vízből kifogott hal láttán egy horgász, aki azt hitte, hogy egy védett hal akadt a horgára, de tévedett. Ez nem történhetett volna meg vele, ha egy nagyon fontos dologgal tisztában van.
A horgászok bajba szoktak kerülni a kifogott halak azonosításakor, és bizony olyanra is akad példa, hogy védett halat tesznek el zsákmányként, mert nincsenek tisztában azzal, hogy természetvédelmi oltalom alatt áll.
Most éppen az ellenkezője esett meg H. Cs.-vel, aki a Magyar Haltani Társaság (MHTT) Mit fogtam? elnevezésű rovatában osztotta meg történetét.
A halat, ami elbizonytalanította, január 14-én fogta a Pécsi-víznek a Pécs és Zók közötti szakaszán.
„Fiatal leánykoncérra gyanakodtam, és ezért egyből vissza is engedtem” – írta a horgász azt tudakolván, hogy jól cselekedett-e.
„A leánykoncér közeli rokona a bodorkának, ezért nagyon hasonlítanak egymáshoz, de a leánykoncér szemgyűrűje sosem narancssárga, hanem fehér, továbbá az oldalvonalán legalább 35 pikkely van, míg ennek csak 31” – szögezte le az MHTT, egyben egyértelműsítve, hogy a nyitóképünkön látható hal bodorka (Rutilus rutilus).
A leánykoncér (Rutilus pigus) Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 10 ezer forint. A Duna vízrendszeréhez tartozó nagyobb folyók paduc- és márnazónájában él, ritka, veszélyeztetett endemizmusunk.
Áramláskedvelő faj, optimális élőhelyét a folyók sebesebb sodrású, kavicsos és sóderes medrű, üledékmentes szakaszai adják. Március és május között ívik, a hímek ebben az időszakban jellegzetes, több sorban elhelyezkedő, rózsatövishez hasonló, fehér nászkiütéseket viselnek. Kifejlett példányainak hossza az 50 centimétert is elérheti.
Magyarországon jelenleg 26 védett és 11 fokozottan védett halfajt tartanak nyilván, illetve további három halfaj tartozik a nem fogható kategóriába. Ez összesen negyven olyan halfaj, amelyeket nem lehet megtartani horgászzsákmányként. Az őshonos, de nem fogható halfajokat bemutató cikkünk ITT ÉRHETŐ EL.
Fekete-tengeri tűhalat fogtak a Dunából. Nézd meg ITT!
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(fotók: MHTT/Sallai Zoltán)