A nyáron indult versenyfelügyeleti eljárásban az elmúlt hetekben is történtek cselekmények. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) azért kezdett vizsgálódni, mert „külső jelzést” kaptak, hogy a TOP-FISH 2001. Kft. szankcionálhatja azokat a viszonteladóit, akik az ajánlott ár alatt árulták a tőlük vásárolt termékeket.
Júliusban robbant a bombahír, hogy a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) eljárást indított a TOP-FISH 2001. horgászati nagykereskedővel szemben az ajánlott áraknál olcsóbban értékesítő viszonteladóinak feltételezett szankcionálása miatt.
Akkor azt írta a GVH, hogy az eljárás során azt vizsgálják, hogy a vállalkozás és a vele együttműködő kiskereskedők közötti megállapodások torzíthatják-e a versenyt a magyarországi horgászati cikkek piacán.
Az eljárás lefolytatására a hatóságnak hat hónapja áll rendelkezésére, amely indokolt esetben két alkalommal, egyenként legfeljebb hat hónappal meghosszabbítható.
Ez a határidő hamarosan lejár, így a Pecaverzum sajtómegkereséssel fordult a GVH felé. Arra voltunk kíváncsiak, hogy hol tart most a vizsgálat, mit sikerült kideríteni a nyár óta eltelt időszakban.
A hatóság válaszlevelében közölte, az eljárás július 14-én indult beérkezett, külső jelzés alapján. „A vizsgálat, azaz a tényállás feltárása, a bizonyítékok értékelése továbbra is folyamatban van, az elmúlt hetekben is több eljárási cselekményre került sor” – közölte a GVH.
Az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés bizonyítására irányul – szögezték le.
A határidőkkel kapcsolatban kiemelték, a versenyfelügyeleti eljárásokra irányadó jogszabályok értelmében bizonyos időtartamok – így különösen az adatszolgáltatásokra való felhívásoktól a válaszok beérkezési idejéig tartó idő – nem számítanak bele hathónapos ügyintézési határidőbe.
A folyamatban vizsgálat konkrét lépéseiről nem adhattak információkat, de azt általánosságban elárulták, hogy GVH-nak többféle lehetőség áll rendelkezésére a feltételezett jogsértések feltárásához. Egyebek mellett (bírósági engedéllyel) helyszíni kutatást tarthat; adatot (dokumentumokat, nyilatkozatokat) kérhet az érintett cégektől és a többi piaci szereplőtől, melyek megválaszolása kötelező; tanúkat hallgathat meg; szakértőt rendelhet ki; más hatóságot kereshet meg, vagy külföldi hatóságtól kérhet jogsegélyt.
„Az eljárás alá vont vállalkozásokat a GVH természetesen minden esetben meghallgatja: lehetőségük van reagálni a vizsgálati szakasz során kialakult úgynevezett előzetes hatósági álláspontra, és ha igényt tartanak rá, nyilvános tárgyalás során, a közvélemény előtt is előadhatják ellenérveiket” – fogalmaztak.
Mint megtudtuk, abban az esetben, ha a GVH ügyzáró döntésében jogsértést állapít meg, elrendelheti a törvénybe ütköző állapot megszüntetését, megtilthatja a jogsértő magatartás további folytatását, kötelezettséget írhat elő, illetve versenyfelügyeleti bírságot szabhat ki, amely a jogsértő vállalkozás (vállalkozáscsoport) előző évi nettó árbevételének tíz százalékáig terjedhet. Bizonyos feltételek fennállása esetén a hatóság bírság kiszabása helyett figyelmeztetést alkalmazhat a kis- és középvállalkozásokkal szemben.
Az ügyben kerestük e-mailben a TOP-FISH 2001. Kft. is. Ha válaszolnak kérdéseinkre, frissítjük a cikket vagy újjal jelentkezünk.
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!