2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Halálosan mérgező halat fogtak ki az Adriai-tengerből

Halálosan mérgező halat fogtak ki az Adriai-tengerből

A horvátországi Isztriai-félszigeten, a Medulin-öbölben található Ceja-sziget közelében a Lagocephalus sceleratus, közismert nevén a gömbhalfélék családjába tartozó ezüst csikóhal hét példányát észlelték.

Az egyik csikóhalat 19 méteres mélységben fogták ki, és a rovinji Tengerkutatási Központba vitték – írja a travelo.hu a helyi lapokra hivatkozva.

 A halat Anton Vidovič szlovén halász fogta és fényképezte.

Az Aquarium Pula Facebook-oldalán az olvasható, hogy a hal egy rendkívül erős, tetrodotoxin nevű mérget tartalmaz, amely fogyasztása súlyos egészségügyi problémákat és halált is okozhat. 

A tetrodotoxin leginkább az ivarmirigyekben és a májban koncentrálódik, de jelen van a bőrben is. Becslések szerint 1-2 milligrammos adag már halált okoz.

„Ez a faj inváziós természetű, és a vándorló fajokhoz tartozik, amelyek a Vörös-tengerből a Szuezi-csatornán keresztül hatolnak be a Földközi-tengerbe. Eredetileg ezek a halak az Indiai- és a Csendes-óceán trópusi területein élnek. Ragadozó természetük és természetes ellenségeik hiánya miatt ez a hal negatívan befolyásolja a biológiai sokféleséget, és veszélyt jelent a halászatra azáltal, hogy károsítja a halászhálókat, hogy zsákmányt szerezzen, csalit és horgokat tépjen" – mondta az Aquarium Pula.

Az ember számára a tetrodotoxin halálos, és akár 1200-szor mérgezőbb, mint a cianid. Egy minta 30 felnőtt elpusztításához elegendő toxint tartalmaz, és nincs ismert ellenszere – írja a Croatian Week a Morski.hr cikkére hivatkozva.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Aquarium Pula FB-oldal)