2025. február 12. szerda | Lídia, Lívia
Aktuális

Halpusztulást észleltek az Által-ér tatai szakaszán – videóval

Halpusztulást észleltek az Által-ér tatai szakaszán – videóval

Hatalmas pontyok, harcsák, amurok vergődnek az Által-érben. A halpusztulást a vízügy vizsgálja. Az Öreg-tó nem érintett az elhullásban.

Több száz hal vergődött február 11-én, kedden délelőtt Tatán az Által-ér Öreg-tó felőli részén lévő halrácsnál. Közben a vízügy munkatársai zsákszámra emelték ki a tetemeket a vízből – írta meg a kemma.hu

Az óvatos becslések szerint is több mázsa hal pusztulhatott el az elmúlt napban az Által-ér egy szakaszán. A szakemberek még keresik a halpusztulás okát. 

Lakossági bejelentés alapján mentek ki az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (Éduvizig) szakemberei még február 10-én, hétfőn délelőtt az Által-ér tófaroki részéhez. A kirándulók ugyanis azt jelezték, hogy furcsán viselkednek a halak. 

Molnár András, a tatai szakaszmérnökség vezetője elmondta, amikor először a helyszínen jártak, a halak vergődtek, ugráltak a víz tetején. Csak később kezdtek elhullani. A vízügy hétfőn 11 órakor elrendelte a másodfokú vízminőség kárelhárítási készültséget.

– Már hétfőn mintát vettünk a vízből, azonban az általunk elvégezhető vizsgálatok nem mutattak kiugró értékeket. Ezért értesítettük az akkreditált laboratóriumot, a szakemberek kedd délelőtt érkeztek ki a helyszínre. Illetve még hétfőn mintákat vettünk az elhullott halakból, amiket elküldtünk a fővárosba vizsgálatra. A legnagyobb tetem, amit találtunk, egy 15 kilós harcsáé volt – magyarázta a szakember, aki munkatársaival többször is végigjárta a szakaszt a pusztulás okát keresve. 

– Most azt vizsgáljuk, hogy külső vagy belső behatás miatt pusztultak-e el a halak. Többször is alaposan végigjártuk a partot, de nem találtunk olyan nyomokat, ami arra utalna, hogy valaki a vízbe juttatott volna valamilyen idegen anyagot. Ezért fennáll a lehetősége annak, hogy a természeti folyamatok során kerülhetett valamilyen toxikus anyag a vízbe – magyarázta Molnár András, aki elmondta, hogy a felszabaduló gázok is okozhattak tömeges pusztulást.

 – A szerves anyagok bomlása és a légnyomáscsökkenés is komoly gondokat okozhat tél vége felé. Rengeteg levél belehullik a vízbe, a fenéken elkezd bomlani, ammónia keletkezik, és ha jön egy légnyomáscsökkenés, akkor ezek a gázok felszabadulnak. A környéken lévő halakra az ammónia idegméregként hat, amitől elpusztulnak – tette hozzá a mérnök, aki szerint biztosabbat csak a vizsgálatok elvégzése után lehet tudni. 

Az elsődleges vizsgálatok szerint az Öreg-tó nincs veszélyben. Egyrészt az alacsony vízszint is segít, másrészt az Által-ér torkolatánál lévő köveken keresztül áthaladó víz levegős lesz és felhígul. Azonban a biztonság érdekében a Derítő-tóból és az Öreg-tóból is vettek mintát a szakemberek. 

Jelenleg a tetemeket gyűjtik össze, amit elszállítanak, és megsemmisítenek. Hogy milyen további intézkedésekre lesz szükség, azt a vizsgálat dönti el. 

– Nagyon fontos, hogy biztosan tudjuk, hogy az Öreg-tó érintett-e. Hiszen akkor több száz mázsa hal van veszélyben – szögezte le a vízügyi szakember. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(fotók: FÜGgetlenek Együtt FÜGE Tata FB-videó képernyőfelvétel)