2024. április 28. vasárnap | Valéria
Aktuális

Hat fok felett zabál a ponty! – Jankovich Krisztián tanácsai felmelegedő vizekre

Hat fok felett zabál a ponty! –  Jankovich Krisztián tanácsai felmelegedő vizekre

A szokatlanul meleg februári időjárás előcsalta a pecások többségét. Sok olyan pontyhorgász is megkezdte már a szezont, akik csak márciusban szokták elővenni a felszerelésüket. A klímaváltozás miatt szinte nincs megállás, kis túlzással egész évben hódolhatunk a szenvedélyünknek. De ez jót tesz a halaknak?

„A horgászok szempontjából ez nagyon jó, mert sokkal többször ki tudunk menni pecázni, szinte egész évben tudjuk fogni a halakat, amelyek folyamatosan táplálkoznak, ezáltal pedig nagyobbra is nőnek” – fogalmazott a Borsnak az ismert horgász, Jankovich Krisztián, aki kiemelte: a fagyoknak is megvan az előnye. 

„Sajnos a kárókatonák hatalmas károkat okoznak, ha befagy egy víz, akkor védve vannak a kopoltyúsok ettől a madártól. És a halaknak sem ártana egy kis nyugalom. Sajnos sok busa esik áldozatul ilyenkor a külső akadásnak. Ilyenkor nincs plankton, nem táplálkoznak, úgymond koplalnak. Nekik biztosan nem tesz jót, ha véletlenül beléjük akasztják a horgot, és kirángatják őket. Hiába engedik utána vissza, benne van a pakliban, hogy elpusztul” – mondta Jankovich Krisztián.

A versenyhorgász arról is szót ejtett, hogy hat-nyolc fok fölött kezd el igazán táplálék után kutatni a ponty. 

„lyenkor szó szerint zabál – hangsúlyozza Jankovich, aki azt is elárulta, az ennél hidegebb vízben hogyan kínáljuk fel a csalit. – A hideg vízben a pontyok lelassulnak, ezáltal nehezebben is tudják felszívni a táplálékot. Ilyenkor érdemes kikönnyíteni a csalinkat, például parafával. Tapasztalataim szerint ez sokkal fontosabb a méretnél. A nagyobb csemege több táplálékot is jelent, ezáltal szívesebben fogyasztja, ezért kell segítenünk abban, hogy könnyebben fel tudja szívni.”

A kora tavaszi időszakban általában a sekélyebb részeken tanyáznak a pontyok, ahol melegebb a víz, ám ez nem mindig van így. A versenyhorgász szerint a szélre is érdemes figyelni, ugyanis az könnyen boríthatja ezt az elképzelést.

„Érdemes megnéznünk, merre fúj a szél, hiszen könnyen eltolhatja a túloldalra a melegebb vizet, ami visszaforogva a mélyebb részeken áll meg. Ráadásul ott oxigéndúsabb is lesz a víz, ami szintén kedvez a pontyoknak. De szélcsendes, napsütéses időben valóban érdemes meghorgásznunk a sekélyebb részeket” – zárta Jankovich Krisztián. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Jankovich Krisztián-Instagram