A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatal hivatalból, saját hatáskörben eljárva az Újfehértó, Kálmánháza, Nyíregyháza, Nyírtelek, Kótaj és Ibrány települések közigazgatási területén átfolyó és fekvő Simai IX. számú főfolyás nem nyilvántartott halgazdálkodási vízterületre vonatkozóan visszavonásig általános horgászati, halászati tilalmat rendel el – a döntésről határozatban értesítette a halgazdálkodási hatóság a Sporthorgász Egyesületek Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szövetségét.
A kormányhivatal tájékoztatásában azt írja, hogy a halgazdálkodási vízterületen bárminemű horgászati, halászati tevékenység tiltott, ahogyan a halelvitel is, inváziós idegenhonos halakra is kiterjedően.
Aki a vízpartot horgászatra vagy halászatra alkalmas eszközzel megközelíti, szintén tilalmat szegő magatartást tanúsít – hívták fel a figyelmet.
A halgazdálkodási vízterület őrzését a helyi mezőőrség, természetvédelmi őrök, továbbá rendőri szervek rendészeti feladatot ellátó személyei, hivatásos halőrökkel bezárólag elláthatják, jelenlétükre számítani lehet. A tilalom visszavonásig érvényes – közölték.
A határozat indoklásában kiemelik, hogy a Sporthorgász Egyesületek Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szövetsége elektronikus kéreleműrlap-szolgáltatás (e-papír) útján, hogy 2023. március 7. napján a Simai IX. sz. főfolyás megnevezésű csatorna nyilvántartásba vételével kapcsolatos beadványt nyújtott be a halgazdálkodási hatóság részére.
A beadványban a szövetség előadta, miszerint a Nyíregyházi nyugati részén átfolyó főfolyás 31,62 kilométer hosszú, 160,4 négyzetkilométer vízgyűjtő területű, amelyre vonatkozóan több alkalommal – szóban – kérték annak nyilvántartásba vételét. Szeretnék a halgazdálkodás jogát rendezni, a Magyar Országos Horgász Szövetségen (Mohosz) keresztül, kijelölés útján, tudomásuk szerint erre a halgazdálkodási hatóságnak hivatalból lehetősége van, illetve feladatai közé is tartozik.
A Simai IX. számú főfolyáson gyakori a horgászati tevékenység, viszont a halgazdálkodás joga jelenleg is rendezetlen. A halgazdálkodási hatóság március 8-án, május 5. napi eljárási idő lejárattal eljárását megindította, és arról tájékoztatta továbbá a szövetséget ezen iratával, miszerint jelen eljárást a halgazdálkodási hatóság hivatalból folytatja le, és mivel az eljárásban a területi adatokkal kapcsolatban szakhatóság megkeresése is szükséges, ahogyan esetleges helyszíni ellenőrzés is, így az eljárás 8 napon belül nem zárható le.
A halgazdálkodási hatóság eljárását a kérelemre indult eljárásokhoz hasonlatosan, teljes eljárásban folytatta le. A halgazdálkodási hatóság március 10-én hivatali kapun keresztül elektronikus úton megkeresést intézett a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság felé, az előzetesen a Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer (MePAR) alapján kigyűjtött helyrajzi számok és adatainak egyeztetése, és esetlegesen megállapított üzemi vízszint, vízjogi engedély megkérése tárgyában.
Az igazgatóság válaszlevelében előadta, miszerint az ügyben hatáskörrel nem bír, így az ügyet áttette a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatósághoz.
Utóbbi szerv I-001078-010/2023. számú iratában a halgazdálkodási hatóság részére szakhatósági állásfoglalást adott ki. A szakvélemény szerint a Simai-főfolyás halgazdálkodási vízterületté nyilvánítását nem támogatja.
A Simaifőfolyás a Víz Keretirányelv szerint kijelölt vízfolyás víztest, melyre vonatkozó környezeti célkitűzés, jelen esetben a jó ökológiai potenciál és a jó kémiai állapot elérése kötelező. A szakvélemény szerint gyenge a Simai-főfolyás ökológiai minősítés PBT komponensekkel együtt, szintén gyenge a biológiai állapotértékelési eredménye halak szempontjából, a biológiai elemek szerinti állapota, illetve a fizikokémiai állapotértékelés fizikai-kémiai elemek szerint. A hidromorfológiai állapotértékelés eredménye mérsékelt, a kémiai állapotértékelési eredménye nem jó, célkitűzés a jó állapot elérése.
További negatív tényezők egyike, miszerint a Simai főfolyást összesen három szennyvíztisztító telep tisztított kommunális szennyvize és egy ipari szennyvízbevezetése terheli, úgymint Újfehértó, Nyíregyháza II, Nyírtelek, és a Bonduelle Central Europe Kft. Ezen felül, a főfolyás jelentős mennyiségű és ismeretlen szennyezettségű csapadékvizet és belvizet is befogad.
A vízügyi igazgatóság az elmúlt két évben a teljes hosszon havi rendszerességgel vizsgálta vegetációs időszakban a vízminőséget, amelyek eredményei a web.okir.hu oldalon nyilvánosan elérhetőek. Ez utóbbiból adódóan, amennyiben a halak életfeltételeinek biztosítására kijelölt felszíni vizek szennyezettségi határértékeiről és azok ellenőrzéséről szóló 6/2002. (IX.5.) KvVM rendelet szerint minősítik a Simai-vízfolyás vízminőségét, a megadott szempontok alapján több komponens esetén is kifogásolható volt a vízminőség saját méréseik szerint.
A másodszor felülvizsgált, 1242/2022. (IV.28.) kormányhatározattal elfogadott, Vízgyűjtő-gazdálkodási Terv (VGT3) alapján a jó ökológiai potenciál és jó kémiai állapot elérését a víztest megemelkedett arzén, valamint kadmium és vegyületei és fluorantén koncentrációi okozzák többet között, és fennáll a kockázata, hogy ezek az anyagok a biótákban felhalmozódhatnak.
A fentieken túl a vízfolyás vagyonkezelőjeként a vízügyi igazgatóság tájékoztatást adott arról is, miszerint az újfehértói szennyvíztisztító telep és a Nyíregyháza II. szennyvíztisztító közötti felső szakaszon a vízfolyás alapvízhozama jelentősen függ a talajvízállástól. A vízfolyás ezen a szakaszon időszakos, az alsó szakasz pedig mesterséges hatásra állandó, az időszakosság vízgazdálkodási besorolása alapján. A hidrológiai besorolás szerint, mely alapján a vízhasználatok nélküli állapotot szükséges figyelembe venni, a vízfolyás tehát végig időszakosnak tekinthető.
Az év csaknem egészében (a belvizes időszakokon kívül) a vízfolyás vízhozamát kizárólag a bevezetett tisztított szennyvíz és csapadékvíz adja – a higitóvíz biztosíthatóságának hiányában –, a vízminőség javítására jelenleg nincs lehetőség. A közvetlen és a kommunális szennyvízzel közvetetten érkező ipari víz összetétele és a szennyezőanyagok koncentrációja kedvezőtlenül befolyásolhatja a halállomány fejlődését, a fentiek alapján pedig egyes anyagok akkumulációjához is vezethet, továbbá a vízfolyás terheltsége a folyamatban lévő ipari beruházások következtében tovább fog növekedni.
A fentiek értelmében (a szakhatósági állásfoglalásban foglaltakra hivatkozással) a halgazdálkodási hatóság az eljárását megszüntette. A halgazdálkodási vízterületen a jogsértő módon folytatott horgászati, halászati tevékenység felszámolása, továbbá akár a megfelelő halfogásra jogosító okmányok birtokában vagy a nélkül horgászó, halászó személyek saját egészsége érdekében szintén a szakhatósági állásfoglalásban foglaltakra hivatkozással e döntés keretén belül, a rendelkező részben megfogalmazottak szerint határozott a halgazdálkodási hatóság.
A határozat teljes szövege ITT érhető le.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: mapio.net)