2024. december 25. szerda | Eugénia, KARÁCSONY
Aktuális

Húszmilliós liciten dőlt el a tiszakécskei holtágak halgazdálkodási joga

Húszmilliós liciten dőlt el a tiszakécskei holtágak halgazdálkodási joga

A tiszakécskei horgászegyesület nehéz helyzetbe került. A helyi önkormányzat pályázatot írt ki a Holt-Tisza holtágainak hasznosítására. Licit útján nyerte el a Király és Társai Halászati Kft. a bérleti jogot, a tiszakécskei horgászok pedig aggódnak, hogy teljes halállományukat elveszítik.

A baon.hu cikk szerint a Tiszakécske és Környéke Sporthorgász Egyesület huszonöt éve bérli Tiszakécskén a Holt-Tisza holtágait. Az egyesület, a legnagyobb létszámú civil szervezete a városnak, ezer körüli tagja van. 

A Holt-Tiszát az önkormányzattól bérli, illetve bérelte, melynek joga december 31-én lejár. Éppen ezért a fenntartó pályázatot írt ki a víz további hasznosítására. Korábban az önkormányzat 2,2 millió forint bérleti díjat kért évente az egyesülettől, amely ezt minden évben rendezte, így természetesnek vették azt, hogy az újabb pályázati kiírás után továbbra is ők horgásztathatnak a vízen.

Az önkormányzat pályázatot írt ki a holtágak hasznosítására, a bérleti díjra pedig licitálni lehetett a jelentkezőknek. Az első licitálás alkalmával ketten tettek ajánlatot, a helyi horgászegyesület, valamint a helyi horgászboltos. Ezt a pályázatot azonban az önkormányzat semmisnek minősítette, és új pályázatot írt ki. 

Erre már a két jelentkezőn kívül a tiszaugi székhelyű, Király és Társa Halászati Kft. is jelentkezett, holott korábban azt ígérte, hogy nem fog licitálni. A licit hárommillió forintról indult és százezer forintonként emelkedett a tét. Gyorsan pörögtek a számok, ami után tízmillió forintnál az egyesület elnöke, Verebély Tibor kiszállt. 

A két fennmaradó licitáló egészen húszmillió forintig ment el, aminek a végén a Király és Társa Halászati Kft. lett a nyerő, 20,1 millió forinttal.

A helyi horgászegyesület legnagyobb félelme az, hogy a teljes halállományukat, amit ők tettek a vízbe, azt az önkormányzat egy idegennek odaadta. Negyed századon keresztül dolgoztak azért, hogy a tiszakécskei holtágakban olyan körülményeket teremtsenek, ami a horgászoknak a legjobb. Évente negyvenmillió forint értékben telepítettek halat, számos versenyt rendeztek, köztük nemzetközit is. A kettes holtág pedig, a környék legkedveltebb horgászvize lett, ahova messziről is jönnek pecázni. Az egyesület most úgy érzi, hogy az eddigi munkájuk a semmibe ment.

December 21-én, szombaton délelőtt az egyesület elnöksége közgyűlést hívott össze, amiben kérték a tagság véleményét. Szerették volna tudni, hogy milyen úton induljanak tovább. Az ugyanis nem mindegy, hogyan végződik a folytatás. 

Az ülésre meghívták Király Zoltánt a licitet megnyerő cég tulajdonosát, aki azt ígérte, hogy nem fog sokat változtatni a jelenlegi helyzeten. Igaz, az éves jegyek árát, a magas bérleti díj miatt, 45 ezer forintról 65 ezerre fogja emelni, de foglalkoztatni fogja a két halőrt és a pénztárost is. 

Az egyesület attól is fél, hogy az új bérlő lehalássza majd a vizet, amibe szerintük százmillió forint értékű hal van. Király Zoltán ezt a közgyűlésen cáfolta. Az új tulajdonos azt is megígérte, hogy 2025. január 31-ig engedi horgászni az idei évben engedéllyel rendelkezőket, de ez az időpont minden élővízre érvényes.

A közgyűlésen elhangzott, hogy az egyesületet olyan lépést tervez, mely szerint szeretnék kötelezni az önkormányzatot arra, hogy új pályázatot írjon ki, ami tartalmazza azt, hogy tapasztalattal rendelkező bérlő vehesse át továbbra is a víz kezelését. 

Erre nem sok idejük van, a licitálástól számított harminc nap, ami 2025. január 3-án lejár. Amennyiben nem sikerül az önkormányzattal megegyezni az új pályázat kiírásában, akkor perre viszik a dolgot. Ez viszont azt jelenti, hogy addig, amíg a per nem zárul le, az új bérlő nem használhatja a vizet.

Az egyesület tagjai attól félnek, hogy az ígéretekből nem minden valósul meg. Arról is szó volt, hogy az önkormányzat nem szorul rá erre a bérleti díjra. Etikátlannak tartották a tagok azt az eljárást, hogy amennyi halat beletettek a vízbe, és amiért ők dolgoztak hosszú időn keresztül, hogy tiszta, szép környezetben tudjanak horgászi, azt egy kft. kapja meg.

Kérdésként merült fel, hogy vajon ezzel a lépésével mit tervez az önkormányzat az egyesülettel. Meg akarja továbbra is tartani a legnépesebb helyi civilszervezetet, vagy más opcióban gondolkodik. (A közgyűlésen nem volt jelen olyan személy, aki az önkormányzatot képviselte volna.)

A közgyűlésen megszavazták, hogy az egyesület lépni fog. Megpróbálják az önkormányzatot jobb belátásra bírni, hogy gondolja át új pályázat kiírását. Azt szeretnék, hogy az induljon, aki valójában jogosult a bérlésre, nem pedig az, akinél a legtöbb pénz van. 

Úgy fogalmaztak, hogy amennyiben ezt elengedik, akkor az egyesületet engedik el, mert akkor csak egy jegyváltó hely lesz egy ideig, de csak egy szűk körnek, és elsorvasztanák a horgászegyesületet. 

Meddig mehet még el ez a történet? – tették fel a kérdést. Törvénytelennek tartják azt, hogy elveszik tülök az adózottan kifizetett halaikat, és odaadják egy idegennek, és becsapva érzik magukat.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Tiszakécske és Környéke Sporthorgász Egyesület)