2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

Innovatív koncepció mentén új alapokra helyezték a pontyhorgászatot Gyékényesen

Innovatív koncepció mentén új alapokra helyezték a pontyhorgászatot Gyékényesen

A Gyékényesi Kavicsbányató vagy más néven Kotró története az elmúlt években kalandosan alakult, néha hányatott sorsa mára letisztult. Közös nevező született, a halgazdálkodó Gyékényes és Környéke Horgász és Szabadidő Egyesület, valamint a bányát üzemeltető többségi tulajdonos a Dráva Kavics és Beton Kft., illetve a Gyékényes Község Önkormányzata között. Kóródi Zsoltot, a horgászegyesület elnökét arra kértük adjon hiteles tájékoztatást a tavon kialakult új szabályozásról és annak hátteréről.

Szerkesztőségünket és ahogy hallottuk a Magyar Országos Horgász Szövetséget (Mohosz) is többen megkeresték az idei horgászrendi változások miatt. Mit lehet ezekről tudni?

Ahhoz, hogy tisztán láthassunk, egy kicsit visszanyúlnék az időbe. 2021. nyarán egy olyan szervezetet vett át a jelenlegi elnökség, ahol nemcsak űrt hagyott maga mögött a korábbi vezetőség, hanem belső viszályokat is. A konfliktus egyik gyújtópontja éppen az volt, hogy azok a szereplők maradtak tagság és képviselet nélkül, akik a legtöbb tulajdonrésszel rendelkeznek. 2022 első felében egy közigazgatási eljárás keretében tiszta vizet öntöttünk a pohárba. Az egyesület tagsági, személyi kérdéseit sikerült egyenesbe tenni. A halgazdálkodási jog érvényre juttatását követően tavaly júliusban újraindulhatott a horgászat

A Mohosz 9 pontos feltételhez kötötte akkor a jegyértértékesítés újraindítását. Mi történt az elmúlt fél évben? Hogyan sikerült megfelelni a szakmai elvárásoknak?

A szakmai szempontoknak történő megfelelés egyáltalán nem esett nehezünkre, hiszen akkor már egy éve azon dolgoztunk, hogy új stratégiát alkossunk, és munkatársaimmal folyamatosan képeztük magunkat. Amikor már mindenki más feladta – mert a hatóság elvette a halgazdálkodási jogot –, akkor mi már az új halőrök rendészeti és hatósági képzését végeztük, készülve az újraindulásra. Hittük, hogy van folytatás, ezért egyetlen napra sem álltunk meg. Újra pályáztuk, halbiológiai szakértőkkel vettük fel a kapcsolatot, és kezdeményezést nyitottunk a Gyékényesen érdekeltséggel rendelkező célcsoportok képviselői felé. Az egyesület tagságában ma már képviselettel rendelkezik a Dráva Kavics és Beton Kft. mint a többségi tulajdonos megbízottja, a környező települések vezetői, gyékényesi lakosok, nyaralótulajdonosok, földbirtokosok és külföldi, valamint vidéki horgászok is.

Új üzleti tervet dolgoztunk ki, amit a Mohosz vezetői és a többségi tulajdonos, valamint a gyékényesi önkormányzat polgármestere is megismerhetett, véleményezhetett tavaly ősszel és decembereben. A közgyűlésekre meghívást kap és előzetesen véleményezési, egyeztetési lehetőséget a gyékényesi önkormányzat és a Horgász Egyesületek Somogy Megyei Szövetsége. Ez azt jelenti, hogy az új menedzsment arra alapozta a szervezeten belüli stabilitást, hogy minden érdekcsoport képviselőjének adott tagságot, szavazati, véleménynyilvánítási lehetőséget. Így indultunk neki a 2023-as Helyi Horgászrend elkészítésének, összhangban az Országos Horgászrenddel (OHR).

Rengeteg változás van a 2023-as Helyi Horgászrendben. Miért volt szükség ezek bevezetésére?

Fel kellett nőni a feladathoz ,és felismerni, hogy Gyékényes nem csak a horgászok kedvelt üdülőhelye. Komoly turisztikai potenciál van a térségben, amit a Horvátországgal közös határ megnyitása idén még további lehetőségekkel vértezett fel. Térségi turizmusfejlesztésbe csak közös értékek és a fejlesztésekre nyitott gondolkodásmód mentén, letisztult tulajdoni viszonyokkal érdemes belekezdeni.

Az elmúlt 30-40 év során – a bányászati tevékenység következtében – a vízfelület egyre nagyobb lett, és mára több mint 400 hektáron terül el a tó, amelynek partján gombamód nőttek ki a horgászbungalók, nyaralók, vízparti stégek és csónakbeállók. Sajnos mindezt a helyi szabályozások sem településrendezési, sem építésügyi, tűzbiztonsági vagy éppen halgazdálkodási szempontból nem követték le. Ma már belátható, hogy ennek hiánya a partszakasz beépítettségének telítettségével arányosan a konfliktusok elszaporodásához vezetett. A társadalmi egyeztetések során felmértük a különböző érdekcsoportok igényeit. Ebből felismerhető, hogy más az igénye a helyi lakosnak, mint a vízparti ingatlan tulajdonosnak, vagy a helyi földbirtokosoknak, mint a nyaralókat bérbe adóknak, vagy a bányának mint többségi tulajdonosnak, és megint mások a szempontjai az önkormányzatnak, illetve a horgásztársadalom is különböző szegmensekből tevődik össze.

Arra törekszünk, hogy a környéken hamarosan induló fejlesztésekkel minden igényt kielégítő, minőségi szolgáltatásokkal és egyedileg foglalható beállókkal, bővülő szálláshelyekkel rendelkező horgász- és üdülőfaluvá váljon Gyékényes. Mi ennek a turizmusfejlesztésnek egy jelentős hányadát tudjuk lefedni, ha a halgazdálkodási feladatunkat összehangoljuk a fejlesztési irányokkal, megalapozva annak megvalósítását.

Említetted, hogy különböző érdekcsoportokkal egyeztettetek, mit kell ezen pontosan érteni? A horgászoknak mitől mások, eltérőek az igényei?

Tavaly ősszel részt vettünk a Ponty Show-n, mert érdekelt bennünket, hogy mit akarnak a horgászok. Rengeteg kérdést tettünk fel nekik, és mi is számtalan kérdést kaptunk, a válaszok közösen születtek. Tudtuk, hogy szükség van egy új üzleti tervre, ami merőben más, mint az eddig megszokott. A változást mindig nehezen fogadjuk el, hullámait a kezdeti ellenállás korbácsolja fel, de a korai ébredők és a bátor úttörők után mindig jön a követőtábor szélesebb rétege is. Amikor az emberek megértik a változás valódi lényegét, és rájönnek, hogy miért van szükség az új szabályokra, akkor a későn csatlakozók már inkább azt sajnálják, hogy nem előbb nyitottak. Aki időben alkalmazkodik a változáshoz, az mindig jobban jár. 

Sok konfliktus volt a horgászok között abból, amikor csak a nyaralósoron lehetett horgászni, hogy az A-B-C szektor zsúfolt nyaralósorán alig-alig maradt szabad hely. Amikor a partvonal többi felén másfél évig tiltva volt a horgászat, akkor mindenki, aki Gyékényesen akart horgászni, ott volt kénytelen elhelyezkedni a nyaralósoron. Senki nem értette, mi is a tiltás valódi oka. Az egyesület akkor még nem állt készen arra, hogy a horgászok igényeit és a környezeti terhelést, a hulladékgazdálkodást fenntartható módon kezelje

A beszélgetések során kiderült, hogy a csendes magányt kereső sporthorgász egészen másra vágyik, mint a helyi lakos, aki a vasárnapi ebédhez való alapanyagot szeretné hazavinni a családnak egy jó halászléhez. Másra vágyik a gyerekekkel, házi kedvenccel a tóra látogató házaspár, amelynek tagjai közül az apa a fiúkkal horgászik, míg a csajok főznek és strandolnak. A csapatpeca kedvéért a vasútparton sátorozó csoport is más várakozással érkezik a Kotróra, mint a szomszédos országokból lakókocsikkal felkerekedő bojlizós rekorderek. Gyékényes bakancslistás hely lett a horgászok körében. A szerencsésebbek évek óta visszajárnak, de rengeteg új érdeklődőt is vonz a tóban élő páratlan halállomány és az elhíresült, rekordméretű halak. 

Mit lehet tudni a tervezett fejlesztésekről?  

A gyékényesi tó térsége Somogy vármegye egyik legnagyobb lehetőségeket rejtő mikrorégiója. A kavicsbányató – bár emberi tevékenység eredményeként jött létre – megjelenésében emlékeztet egy tengerszemre. Gyönyörű fekvésű, mára közel 50 kijelölt nevesített horgászhely áll rendelkezésre kocsibeállóval, sátorhellyel, tagolt parttal, változó fenékviszonyokkal. A természetes vizekben élő szinte valamennyi őshonos halfajta megtalálható itt. Sajátos megjelenésének, adottságainak köszönhetően éves szinten 8-10 ezer látogatót vonz. Nemcsak kedvelt horgászhely, de napjainkra több nemzetközi vízi sport- és búvárverseny helyszíne is. 

Halgazdálkodási és turisztikai szempontból most érkezett el az idő, hogy szakmai terveinket elkezdjük megvalósítani. A tó történetének legjelentősebb és legintenzívebb fejlesztési szakasza elött állunk, amelyben minden vezetőnek, szolgáltató vállalkozásnak, dolgozónak szerepe, lehetősége és felelőssége van. Ennek első lépésben a horgászturizmus számára elkülönítjük az ehhez szükséges partszakaszt az üzemi területtől. Megfogalmaztuk az üzemeltetéssel járó jogokat és kötelezettségeket. Ezáltal a környezetet ért terhelés hatékonyan kezelhető, a vendégforgalommal együtt járó hulladék eltakarítása és az amortizáció hosszútávon fenntarthatóvá és kellő mértékben ellenőrzötté válhat.

Megújult horgászhelyeink – a vasútpart, a sziget és kis sziget – várják a sátorozó vagy lakókocsikkal érkező horgászokat, akik a lefoglalt időszakban felfedezhetik a tó kínálta lehetőségeket. A horgászhelyekről az egyesület weboldalára a térképen jelölt nevesített helyekre kattintva részletes információs adatlap és a horgászhelyet bemutató kisvideók, fotók érhetők el, segítve azokat, akiknek nincs helyismerete.

Nyár végéig a webfejlesztés eredményeként újabb és újabb felhasználóbarát modulokat kapcsolunk be, amelyek a tájékozódás mellett az értékesítést és a foglaláskezelést, valamint a bankkártyás, online fizetést is lehetővé teszik. A horgászhelyeket kültéri kiülőkkel, sütő-, főzőhelyekkel szereljük fel. Egyeztetés alatt áll az áramvételi pontok kiépítése és a szociális helyiségek további fejlesztése. Az érkező horgászokat a beléptetési ponton 0-24 órás őrszolgálat és shop fogja várni. Az előfoglalásokat már egész évre fogadjuk.

Szükséges előre foglalni? Mik a legfontosabb tudnivalók? 

Itt is igaz, hogy aki előbb lép, az előnyösebb helyet tudhat magáénak. Ugyan nem kötelező előre foglalni, de érdemes előre tervezni. Kiszolgáljuk az adott napon ad hoc jelleggel érkező horgászokat is, de nekik arra kell számítani, hogy akkor már csak a szabad helyek közül tudnak választani. A jegyvételi információkat a weboldalunkon részletesen megtalálják. A tó partszakasza is úgynevezett szektorokra lett felosztva. Erre a Kotró esetében a tulajdonviszonyok és a partszakasz területi adottságai miatt volt szükség. A sárga számokkal jelzett területek a többségi tulajdonosoké, míg a zöld sáv a nyaralósori szakaszt fedi le. A sárga számokkal jelzett nevesített helyekről maximum 3 bottal lehet horgászni, bojlis, csónakos és bedobós horgászmódszerrel egyaránt A díj két tételből tevődik össze. A horgászjegyek típusát és árát a halgazdálkodó egyesület közgyűlése szavazza meg.

A zöld sávban, a nyaralósoron is kijelöltük a sárga betűkkel jelzett nevesített helyeket. Ezekről a nyaralótulajdonosok saját használatra az éves parti+bojlis jegy megváltásával kizárólagosan használhatják az adott helyet, bérlőjükön kívül más számára nem foglalhatók. A zöld sávban a nyaralósoron a rózsaszín pontok jelzik azokat a helyeket, amelyek a vendégfogadásra alkalmas nyaralókhoz tartozó partszakaszt jelölik. Ezek esetében a nevesített hely száma megegyezik a nyaraló jelölésével. Például a B9 apartmanházhoz a parton ki lesz jelölve a B9-es horgászállás, és a térképen a lila jelölőpontok egyike fogja ezt mutatni, a foglaltsággal együtt. A nyaralótulajdonosok regisztrációja a nevesített helyek kijelölésére év közben folyamatosan történik, a térképen ennek megfelelően bővül a nevesített helyek köre. Ezért arra kérjük a tulajdonosokat, hogy vegyék fel velünk a kapcsolatot! A regisztráció díjmentes.

A weboldalon a térkép jelölőpontjaira kattintva minden hely esetében elérhető lesz egy adatlap, ami annak paramétereit tartalmazza, valamint fotókat, videókat és a foglalási naptárt – ahogy ezt már említettem. A zöld szakaszon a bojlis horgászat 2 bottal engedélyezett a parti+bojlis jegy kombináció megvásárlásával. Részleteket a weboldalunkon elérhető Helyi Horgászrend tartalmazza. Akinek további kérdése van, annak az ügyfélszolgálatunk hétfőtől péntekig 10 és 17 óra között segít tájékozódni. 

Kire terjed ki a kedvezményes jegyvétel lehetősége?

A 65. évét betöltött személy, illetve a 15-18 éves ifjúsági korosztály az éves parti jegy mértékéből 50 százalékos kedvezményt kap. A gyékényesi, állandó lakcímmel rendelkezők számára az önkormányzattal közösen az éves parti jegy árából 90 százalékos kedvezményt biztosítunk annak, akinek nincs helyi adótartozása, és kérvényét a helyi önkormányzathoz beadva vállalja a társadalmi munkában való részvételt 4 alkalommal. Ezek a személyek évi 12.000 forintért juthatnak hozzá az éves parti jegyhez. A 14 év alatti gyermekek számára díjmentessé tettük a horgászatot felnőtt kísérő jelenlétében. Ezek részleteit szintén a Helyi Horgászrendben rögzítettük.

Végezetül annyit árulj el, mitől tud igazán bakancslistás hely lenni Gyékényes? 

Az embereket kevésbé a szervezeti működési séma érdekli, inkább az, hogy szabadon hódolhassanak szenvedélyüknek. A változás lényegét értve a horgászoknak nem az a fontos, hogy ki látja el a halgazdálkodási feladatokat, hanem az, hogy a kényelmi, ügyfélbarát szolgáltatások által könnyen, gyorsan tudjanak jegyet venni, hogy egy felhasználóbarát webtartalom vagy ügyfélszolgálat segítsen eligazodni a helyi szabályozásban.  

Az új helykialakítás kellően tágas partszakaszt biztosít, hogy a behúzásban ne akadályozzák egymást a horgászok. Érkezéstől távozásig folyamatos a kapcsolattartás az őrszolgálatunk munkatársaival, egyedi kéréseket is segítünk megvalósítani. Számtalan kiegészítő szolgáltatás kapcsolódhat a horgászathoz, amelyeknek kizárólag a horgász képzelete szab határt. Vállaljuk akár a külföldről érkezők reptéri transzferét; engedélyezzük a megszemélyesített, szakvezetővel kísért horgásztúrákat, privát horgászcsapat találkozókat, illetve lehetőséget biztosítunk horgászversenyek szervezésére is. A gyékényesi Kotróban olyan egyedi halállomány él, amely Európa-szerte híres. Tavaly októberben új magyar országos koi pontyrekord született, amikor a Grál névre keresztelt, 25,5 kilós példány megmutatta magát.

A 20-30 kilós, kapitális pontyokban is bővelkedik a víz. Tórekordunkat Bukó tartja, akinek a legnagyobb kifogott tömege 38,4 kiló volt, ezzel országosan is az egyik legnagyobb hal. Híre attól is legendás, hogy egyszer eltulajdonították a tóból, majd kalandos nyomozás után sikerült hazatérnie természetes élőhelyére.

Több 30 kiló feletti egyedünk van, de számos sikerélményt tudhatnak magukénak a gyékényesi horgászok, akik gyakran örülnek a 20-25 kilós horgásztrófeák megfogásának. Az elmúlt 2-3 év nyugalmi időszaka a halállomány gyarapodásának kifejezetten jót tett. A haltelepítések folyamatosak, tavaly november után most március elején újabb telepítéssel az idei vállalásunkat is teljesítjük. Teljes gőzzel készülünk a szezonra. Gyékényesen az év teljes időszakában várjuk a horgászokat, igaz, hogy a tavaszi és őszi idény a legaktívabb, de a nyár és a tél sem holt időszak, csupán más célcsoportot kell elérni ezekben az hónapokban. Tematikus horgásztúrák szervezésével – a környékbeli szolgáltatók, vendéglátók, fakultatív programok kínálatát is hozzákapcsolva az ajánlathoz – már az év minden hónapjában tudunk kecsegtető kínálatot biztosítani.

Nyáron teret adunk két alkalommal a horgászat rejtelmeivel megismerkedni vágyó gyerekeknek. Táborainkba július 18. és 24., valamint augusztus 21. és 27. között a horgászat mellett változatos programokkal várjuk a 8-15 éves fiatalokat. 2023 november utolsó hetében rendezik meg I. Winter Carp Cup nemzetközi pontyfogó horgászversenyt, amelynek a gyékényesi tó ad otthont. A nagyszabású program szervezésének egyeztetése már elkezdődött, terveink szerint áprilisban jövünk a részletekkel.

Arra biztatom a horgásztársakat, hogy már a túra szervezésekor bátran keressenek bennünket elérhetőségeinken, segítünk megtalálni a legideálisabb feltételeket, hogy egy maradandó Gyékényesi Nagy Ponty Horgászhoz méltó My Carp Seasons horgászélménnyel térhessenek haza!

(x)

Még több friss hírért KATTINTS IDE!