2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Itt a bizonyíték, hogy a harcsák kutyákat is esznek! – fotókkal

Itt a bizonyíték, hogy a harcsák kutyákat is esznek! – fotókkal

Körülbelül 50 éve vár egy bizonyítékra Pfeifer Rikárd, a Ráckevei Dunaági Horgász Szövetségnek (RDHSZ) halőrzési és horgászturisztikai ágazatvezetője, aki történetét a Facebookon osztotta meg. Írását tartalmi változtatás nélkül közöljük. 

Hallgattam, olvastam a történeteket, hogy a nagy harcsa hogyan ragadta el az úszkáló kiskutyát a víz tetejéről. Ilyet minden horgász olvasott, hallott, de kézzel fogható bizonyítékot – legalább is jómagam – még nem láttam erről. Hittem is, meg nem is a legendákat erről.

Több tucatnyi harcsa felbontása után a hal, a rák, a kagyló és néhány egér-, illetve patkánymaradványon kívül még nem találtam más arra utalót, hogy komolyabb emlősöket is zsákmányul ejt a harcsa.

Nos, a mai nap délutánján (január 29-én – a szerk.) megkaptam végre azt a bizonyítékot, melyre fél évszázada várok!

Délután csengett az ügyeleti telefon, melyben egy kétségbe esett kiskunlacházi hölgy kérte a segítséget egy rejtély megoldásában. A leeresztett RSD miatt a stége alatt egy hatalmas, elpusztult állatot talált („olyan, mint egy dinoszaurusz fej”), melynek szájából egy kutya vagy róka csontváza lóg ki.

Persze haladéktalanul a helyszínre siettem, ahol már vártak és odavezettek a lelethez. Egy elpusztult és már jócskán lebomlott, körülbelül 30-40 kilogrammos harcsa teteméhez, melynek szájából egy közepesnél kicsit kisebb kutya (például foxi, spániel) vagy róka csontváza lóg ki! 

Egyértelmű és nem tévedés: a harcsa elkapta ezt az állatot, de belepusztult ő is.

És, hogy miért nem tudta lenyelni rendesen? Erre a kérdésre a tetem megforgatása után kaptam választ. 

A kopoltyúfedő alól kilógó körülbelül 25 centiméteres lábszárcsont arra utal, hogy az elragadott kutya a lenyelése közben kétségbeesetten kapálózott a harcsa szájában is. Így fordulhatott elő, hogy az egyik hátsó lába kicsúszott a harcsa kopoltyúján és kitámasztotta, megütköztette testét a lenyelés elől. 

A hal nem tudta kiköpni sem, mert a kutya (vagy róka) bundájának szőre megakadhatott a sűrű gerebenfogak közt. Így se ki, se be! Ez az állapot értelemszerűen mindkét állat halálához vezetett. 

A legendák tehát igazak! Óvatosan a kiskutyák fürdetésével!

(lejegyezte: Pfeifer Rikárd)

Az emberre támadt, de a műcsalitól megijedt a harcsa. Nézd meg az elképesztő videót ITT

Lesből támadva vadászta le a gyanútlan galambot az óriási harcsa. A felvételért KLIKKELJ IDE!

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Pfeifer Rikárd FB-oldala)