Két hatalmas méretű nyakzó hálót is felszedtek a halőrök a Nagykunsági-főcsatorna nyugati ágában. Az egyik esetben saját észlelés történt, míg a másik hálót meglepő módon a halőrök az egyik Facebook-csoportba feltöltött fénykép alapján szúrták ki. Az illetékesek azt kérik a horgászoktól, ha illegális halászati tevékenységre utaló nyomot látnak, ne az internetre töltsék fel a fotót, hanem haladéktalanul értesítsék a halőröket.
Hiába a fagy, az orvhalászok ilyenkor is „dolgoznak”. A Nagykunsági-főcsatorna nyugati ágában a halőrök a múlt héten egy nagyméretű nyakzó nyhálót szedtek fel, majd január 21-én, pénteken egy újabbat. Szerencsére a hálókban alig találtak halat, mindössze néhány keszeg volt beleakadva.
„Eléggé intenzíven telepítjük a csatornát, egyre jobbak a fogások, nőnek a jegyeladások. Mivel népszerű a hely és sok a hal, a rapsicoknak még pár napra is megérheti kitenni a hálókat” – nyilatkozta a Pecaverzumnak Donkó Péter, a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetségének szövetségi titkára.
Az orvhalászok az illegális halfogó eszközöket mindkét esetben egy óriási nádfalhoz rögzítették, így azt az útról, gépjárműből nem lehetett észrevenni.
További nehézséget okoz ilyen időben az észleléskor, hogy mivel csatornáról lévén szó, valamennyire csak mozog a víz, és így rianások, hosszanti csíkok, törések keletkeznek, amelyek megtévesztésig hasonlítanak a behúzott háló nyomaira.
Az egyiket még a fagyok előtt tehették le, a másikat viszont már akkor, amikor már jég borította a csatornát. Úgy húzták be a hálókat, mint régen a halászok.
„Nem a nádfalnál húzzák be, mert akkor lehetne látni a nyomokat, hanem egy stégnél vagy egy horgászhelynél mehettek rá a jégre, majd a nádfal mellett elsétálva juthattak a kiszemelt helyre” – ecsetelte Donkó Péter, hogy milyen rafináltak is az orvhalászok.
Az elkövetők azonban mégsem lehettek profik, ugyanis több súlyos hibát is elkövettek.
„Vannak a csatornának mélyebb részei, ahol a halak is vermelnek ilyenkor. Ha az orvhalászok ismerték volna azokat a részeket, akkor ott próbálkoztak volna. Ráadásul a hálókat sem rakták le jól. Mivel van némi sodrás, ha nincs megfelelően rögzítve az eszköz, a háló elkezd lebegni, és egy idő után egyre jobban feltapad a jégre. Onnantól kezdve pedig nem fog, a halak ki tudják azt kerülni” – magyarázta a szövetségi titkár.
Ez lehet az oka annak, hogy szerencsére szinte teljesen üresek voltak a hálók, amikor a halőrök felszedték azokat. Nem volt könnyű dolguk, az 5-10 centis jégnek először láncfűrésszel mentek neki, de mivel az beleakadt a hálóba, maradt a balta.
Így törték a jeget a halőrök:
Meg így:
Donkó Péter arra kéri a horgászokat, ha illegális halászati tevékenységre utaló nyomot látnak, ne az internetre töltsék fel a fotókat, hanem haladéktalanul értesítsék a halőröket.
„Ne az legyen az első, hogy feltöltjük a fotót a Facebookra, mert azt figyelhetik az orvhalászok is. Akár így meghiúsulhat egy akció is, és a halőrök több napi figyelő munkája veszhet kárba” – mutatott rá a szövetségi titkár.
Hozzátette, a bejelentőknek anonimitást biztosítanak, a bejelentő névtelen marad, nem kell majd rendőrségre vagy bíróságra járkálnia.
(Jogosulatlan halászattal, horgászattal, továbbá az állami halőri szolgálat feladatvégzését érintő bejelentéseket bárki tehet az [email protected] címen.)
Hétéves csúcsot döntött tavaly az orvhálaszügyek száma. Részletekért KATTINTS IDE!
Öt év szabadságvesztés járhat a halakkal kapcsolatos törvénysértésekért. Még több infó ITT!
Ne lepődjünk meg, ha kisszerszámos halászt látunk! Tudd meg, hogy miért IDE KLIKKELVE!
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!