2024. március 28. csütörtök | Gedeon, Johanna
Aktuális

Jól halad az új Sió-zsilip építése: duplájára emelik a kapacitását

Jól halad az új Sió-zsilip építése: duplájára emelik a kapacitását

Már mintegy 70 százalékos készültségű az új Sió-zsilip − hangzott el az európai uniós projekt monitoring-bizottságának november 14-i siófoki látogatásán, amelyről a magyarepitok.hu számolt be.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) műszaki főigazgató-helyettese elmondta: a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében megvalósuló 18,9 milliárd forintos beruházás költségeiből 3,4 milliárd forintot magyar forrásból biztosítanak. A kivitelezést a  Colas Alterra Zrt. a Strabag Építőipari Zrt.-vel konzorciumban végzi el.

A projekt célja a Balaton levezetőrendszerének korszerűsítése és ennek részeként a Sió-zsilip vízeresztő-képességének kétszeresre emelése − fogalmazott Lábdy Jenő.

A projekt részeként teljesen átépítették a siófoki vízeresztő- és hajózsilipet, mert a régi elavult. Az áteresztőkapacitást azért kell növelni, mert az elmúlt évtizedekben 20 centiméterrel emelték a Balaton szabályozási vízszintjét az aszályok enyhítésére, ami fokozott árvízveszélyt jelenthet rendkívüli csapadékos időszakokban − hangsúlyozta a főigazgató-helyettes.

Lábdy Jenő arról is beszámolt, hogy az új műtárgy egy része, a parti sétány folytatásaként megnyílik a közforgalom számára.

A projekt további elemeként megépült Balatonkilitin egy mederduzzasztó, amelynek köszönhetően nem szárad ki a Sió-csatorna Siófok belvárosán áthaladó mintegy két kilométeres szakasza akkor sem, ha nincs vízeresztés. Ez további turisztikai fejlesztésekre nyit lehetőséget − jegyezte meg.

Oláh Zoltán, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (Kdtvizig) árvízvédelmi osztályvezetője prezentációjában bemutatta a projekt elemeinek készültségi fokát. 

Elmondta, hogy képessé kellett tenni a Siót a nagyobb vízeresztések levezetésére. Sor került a csatorna részleges rekonstrukciójára mederkotrással, depóniarendezéssel, árvízvédelmi töltés áthelyezésével.

A Sió és a Kapos deltájában, ahol eddig a legnagyobb gondot okozta vízeresztéseknél az átszivárgó víz, vizes élőhelyet alakítanak ki négy kisebb tóval, mintegy száz hektáron. Ez a hetven ingatlant érintő fejlesztés csúszásban van a kisajátítási eljárások miatt, de legkésőbb jövő év végére elkészül − hangzott el.

Lábdy Jenő közölte, a szabályozási vízszint feletti víztöbblet leengedésére, vagyis zsilipnyitásra és a Balatoni Hajózási Zrt. által vásárolt hajók felúsztatására leghamarabb jövő tavasszal nyílhat lehetőség. Arra is csak akkor, ha az átlagosnál legalább 30 százalékkal csapadékosabb lesz addig az időjárás – fűzte hozzá.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitóképünk a látványterv, a kép forrása: magyarepitok.hu/Térhálózat Design Kft.)