A Magyar Haltani Társaság (MHTT) szerint a védettség és talán a klímaváltozás is kedvező lehet a leánykoncér (Rutilus virgo) számára, mivel a faj gyakoriságában és az előkerülő példányok méretében is növekedés látszik.
Az MHTT Mit fogtam? elnevezésű rovatában egy nyolcéves horgász fogásai jelentek meg.
Az ifjú pecás 2023 augusztus 25-én a Duna budapesti szakaszán először egy 40-50 dekás leánykoncért, majd az alábbi láthatóan szintén leánykoncérnak tartott halat fogta, amely a faroktőig 43 centinméter volt.
A nagy méret elbizonytalanította egy kicsit a fénykép beküldőjét, ezért megerősítésért szakértőkhöz fordult.
„A hal már alakját tekintve is leánykoncér, és ezt erősíti meg félig alsó állású szája, világos szemgyűrűje, úszóinak piros színe, valamint oldalvonalának pikkelyszáma, amely a »kiegészített« kép alapján 45 és 49 közé esik” – utaltak arra, hogy mivel az ujjak takarták a pikkelyt, számítógépes trükköt kellett alkalmazni.
Az MHTT válaszában kiemelte, a védettség és talán a klímaváltozás is kedvező lehet a leánykoncér számára, mivel a faj gyakoriságában és az előkerülő példányok méretében is növekedés látszik.
A magyarországi negyven nem fogható halfajt bemutató cikkünkben azt írtuk a 10.000 forint természetvédelmi értékű leánykoncérról, hogy a Duna vízrendszeréhez tartozó nagyobb folyók paduc- és márnazónájában él, ritka, veszélyeztetett endemizmusunk.
Áramláskedvelő faj, optimális élőhelyét a folyók sebesebb sodrású, kavicsos és sóderes medrű, üledékmentes szakaszai adják.
Március és május között ívik, a hímek ebben az időszakban jellegzetes, több sorban elhelyezkedő, rózsatövishez hasonló, fehér nászkiütéseket viselnek (nyitóképünkön). Kifejlett példányainak hossza az 50 centimétert is elérheti.
Az országos rekord Cservenák László nevéhez fűződik, aki 2011. július 31-én a Szentendrei Kis-Dunából fogott egy 3,21 kilogrammos, 52 centiméteres példányt.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(fotók: MHTT)