2024. november 23. szombat | Kelemen, Klementina
Aktuális

Kíméletesebb bánásmódot igényelt volna ez a védett hal

Kíméletesebb bánásmódot igényelt volna ez a védett hal

Nem kapta meg a neki járó tiszteletet ez a védett hal, amelyet ráadásul fel sem ismert a horgász. 

Védett halat fogott egy horgász, de nem ismerte fel, így az elkészült fényképet a Magyar Haltani Társaság (MHTT) Mit fogtam? című rovatába küldte be.

„Ezt a halat (nyitóképünkön) a Szentendrei Duna-ágon fogtam. Először paducnak néztem, de a szája nem paducos volt, hanem U alakú, mint a szilvaorrúnak. Fogtam egy jóval kisebb ugyanilyet is. Előfordulhat, hogy a két fajnak a hibridje?” – tette fel a kérdést K. T. 

„A hal világos szemgyűrűje, félig alsó állású szája, az oldalvonal mentén számolható 44 pikkelye arra utal, hogy a fogott hal egy védett leánykoncér (Rutilus virgo), amely kíméletesebb bánásmódot érdemelt volna” – írta válaszában az MHTT, amelynek mi is igazat adunk. 

Azért, mert nem egy „nagy halról” van szó, azért még minden horogra került példány megérdemli az elvárható figyelmességet. Arról nem is beszélve, ha védett hallal hoz minket össze a sors...

Rövid időn belül ez volt a második leánykoncér, amelyet nem tudott egyértelműen beazonosítani a horgász. 

„A képeken szereplő halat egy barátom fogta a nagyatádi Rinya patakon. Többen nyúldomolykóra tippelünk, de van, aki szerint jász vagy valami hibrid. Kérem, hogy segítsenek beazonosítani ezt a halat!” – írta az MHTT-nek N. D.

„A nyúldomolykónak 46-53, a jászkeszegnek 55-60 pikkely számolható az oldalvonalán, viszont a képen látható halon csak 44 pikkely számolható, ezért mindkét fajt kizárhatjuk. A félig alsó állású száj, a fehér szemgyűrű és a narancsos színezetű úszók alapján azonban megállapítható, hogy a képen egy erősebb színezetű leánykoncér (Rutilus virgo) látható” – fogalmazta meg szakvéleményét az MHTT. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: MHTT)