Már a Duna mentén is gondot okoz a szárazság. A fővárosi halőrök kiszáradt kubikgödrökből és mellékágakból mentettek meg halálra ítélt halakat, és visszahelyezték azokat a folyóba.
Halmentésről számolt be a Fővárosi Horgászegyesületek Szövetsége (Főhesz) közösségi oldalán. Azt közölték, hogy a Dunán tapasztalható nagyon alacsony vízállás miatt a halőrök már napok óta járják és ellenőrzik a part menti részeket.
Olyan kubikgödröket, kisebb mellékágakat keresnek, ahol a víz visszahúzódása miatt megszűnik a kapcsolat az élővízzel, és emiatt folyamatos kiszáradás tapasztalható.
Az egyik sikeres mentési akcióról külön be is számoltak. A halőrök Nagymarosnál találtak július 20-án, szerdán „csapdába” jutott halakat, amelyeket hálóval mentettek ki, majd áthelyezték azokat a Dunába.
A közzétett fotókból és videóból kiderül, hogy javarészt pontyokat mentettek meg, de akadt a halak között kis méretű süllő és csuka is.
A Pecaverzum Móri Istvántól, a Főhesz elnökségi tagjától megtudta, ha valaki hasonló jelenséget tapasztal, veszélybe jutott halakat észlel, akkor jár el a legjobban, ha értesíti a halőröket vagy a Főhesz központi irodáját (+36-30-240 7327).
Az országban tomboló csapadékhiány és hőség miatt sajnos egyre rosszabb állapotba kerülnek vizeink. A folyók negatív csúcsokat döntögetnek, és a csökkenő vízszint miatt már a halak is veszélybe kerültek bizonyos helyeken.
A Debreceni melletti Vekeri-tó pocsolyává zsugorodott össze, és megjelentek a haltetemek. Szintén elfogyott az élettere a halaknak a Bársonyos-patakban, amely szinte teljesen kiszáradt. Az Észak-Magyarországi Horgász Egyesület (ÉMHE) halőreinek még az utolsó pillanatban sikerült megmenteniük 45 kiló, zömében védett halat, amelyeket áthelyeztek a Hernád-folyóba.
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: Főhesz)