2025. január 21. kedd | Ágnes
Aktuális

Komoly árvíz várható a Dunán, már készülnek a vízügyesek

Komoly árvíz várható a Dunán, már készülnek a vízügyesek

A következő napokban brutális esőzés várható Ausztriában, többek között a Duna vízgyűjtő területein is. Ez azt eredményezi, hogy a Duna magyarországi szakaszán, ahol jelenleg kifejezetten alacsony a vízállás (Budapesten például 137 centiméter) napokon belül jelentősen emelkedik a vízszint: a budapesti szakaszon például szeptember 17-re már 565 centiméteres vízállást várnak a jelen állás szerint.

Nagybajcsnál jelenleg 183 centi a vízállás, hat nap múlva viszont már 600 centit várnak – és egyelőre nem látni a végét – írja a Telex.

Persze ez még változhat, alacsonyabb, de akár magasabb is lehet, de a tendencia ma már látható. 

A budapesti szakaszon egyébként 620 centiméternél van elsőfokú készültség, ekkor zárják le a rakpartokat. Márpedig a Nagybajcsnál előre prognosztizált adatokból úgy tűnik, hogy Budapesten sem áll meg 565 centinél a vízszint.

Az emelkedés olyan mértékű, hogy az előrejelzés szerint Nagybajcsnál már szeptember 15-én meghaladhatja az elsőfokú árvízvédelmi készültséget, majd a rá következő két napban a másodfokút is.

A durva emelkedést és a várható árvizet az elképesztő mennyiségű csapadék okozza. Egyelőre annyi látható, hogy a következő 4-5 napban ritkán látott mennyiségben esik majd az eső a vízgyűjtőkre, a kérdés az, hogy aztán eláll-e az eső, vagy folytatódik a tendencia – ezt még nem látni az előrejelzésekben.

A következő hat napban a Duna vízgyűjtő területein belül az Innen 35,1 milliméter, a Traun és Ennsnél 63,4 milliméter, a Bécsi-medencében 71,6 milliméter, a Morvánál 69,4 milliméter napi (!) csapadékátlagra számítanak

Osztrák meteorológiai oldalakon már napok óta téma, hogy súlyos árvizet okozhat az a csapadékmennyiség, ami a következő napokban eléri a térséget. A kérdés az, hogy az összes várható csapadék eső formájában érkezik-e, vagy lesz, ami a magasabb tájakon havazást eredményez. Ha ugyanis a várható csapadék egy része hó formájában érkezik meg, akkor az nem okoz víztöbbletet a folyókban.

Legutóbb júniusban volt – Budapestet is érintő – árvíz a Dunán, azt megelőzően pedig tavaly karácsonykor. Előtte tíz évig nem, akkor a 2013-as rekordárvíz okozott gondokat.

„Érkezik az eső és vele együtt az árhullám(ok) is. Azt azonban érdemes tudni, hogy még nem esett le az a csapadék, amelyből várjuk az akár komolyabb árvizeket is az ország nyugati területein” – írta Facebook-oldalán az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF).

A közleményben mindenkit megnyugtattak: a vízügyes szakemberek készülnek, folyamatosan figyelnek.

„Felelőtlenül még nem szeretnénk olyan előrejelzésről beszélni, amely holnapra már egész más lehet!! A ciklontevékenység előrejelezhetőségének bizonytalanságát jól szemlélteti, hogy míg minden modell igen jelentős csapadékmennyiséggel számol, addig a várható csapadék időbeli és főleg a térbeli eloszlása – az idő előrehaladtával – futtatásról futtatásra szinte óráról órára teljesen új és új mintázatot mutat az egész vízgyűjtő területén” – fogalmazott az OVF.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: OVF)