2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

Egy éve zárultak a szigetszentmiklósi szennyezés mentési munkálatai

Egy éve zárultak a szigetszentmiklósi szennyezés mentési munkálatai

Egy évvel ezelőtt, 2021. március 31-én fejeződtek be a szigetszentmiklósi olajszennyezést felszámoló vízügyi munkálatok. Az egyéves évfordulóra az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) egy videóval jelentkezett, amelyben felidézik a küzdelmet, és megmutatják, azóta hogyan gyógyult tovább a természet.

2020. december 12. feketebetűkkel került rá a Ráckevei-Soroksári Duna-ágon (RSD) történeti idővonalára. A vízügy lakossági bejelentés nyomán értesült arról, hogy Szigetszentmiklóson, a Tebe sor és a Rév sor kereszteződésénél lévő csapadékvíz-csatorna kifolyónál és a nádasban olajszennyeződés nyomai látszanak. 

Mint kiderült, többezer liter szennyező anyag, főként motorolaj, kisebb mennyiségben gázolajat került a vízbe. A vízügy szakemberei – társszervekkel és civilekkel együtt – március 31-ig át dolgoztak a természeti környezet megmentésén és a lehetséges helyreállításon, a költségek megközelítették a 400 millió forintot

Az ügyben Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) külön nyomozócsoportot állított fel, amelynek tagjai negyven környékbeli telephelyet ellenőrizett. Mindenhol mintát vettek, és végül egy tököli férfire szűkítették a gyanúsítottak körét, akinek az otthonában és a munkahelyén is házkutatást tartottak, amelynek során bizonyítékokat foglaltak le.

A BRFK 2021. júniusában bukkant az ügy gyanúsítottjára, egy 59 éves tököli férfira, aki azonban az akkori hírek szerint nem tett vallomást, a poligráfos vizsgálatot sem vállalta, és szabadlábon védekezett.

Az ügyben a rendőrség a vizsgálatot a Pecaverzum információi szerint még nem zárta le. Tavaly szeptemberben azt közölték szerkesztőségünkkel, hogy nyomozás folyamatban van, megerősítették, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság egy gyanúsítottat hallgatott ki, aki szabadlábon védekezik.

Az OVF most közzétett videójában felidézik a 2020. december 12-én történteket, és azt követő védekezési, helyreállítási munkálatokat. 

Kovács Attila János, a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság (Kdvvizig) szakaszmérnöke elmondta, hogyan sikerült meggátolni a szennyezés továbbterjedését.

„Ekkora volumenű olaj nemzeti parki szakértők szerint, ha kijutott volna az élővízbe, akkor a teljes Ráckevei-Soroksári Dunára végleges hatása lett volna, tehát minden élőlény kipusztulhatott volna. Ha egy ilyen mennyiség kijut a nagy Dunára, akkor az több száz kilométeres hosszt jelent, ahol az élővilág véglegesen károsodik” – nyilatkozta Kovács Attila János. 

Elhangzik az is a videóban, hogy az olaj 2000 négyzetmétert szennyezett be, a kármentési munkálatok alatt pedig közel 60 ezer liter olajos vizet és 6200 tonna veszélyes hulladékot távolítottak el. Egy időben 80-100 ember dolgozott éjjel-nappal, hogy nehogy további ártalom érje a természeti értékeket.    

A természetvédelmi oltalom alatt álló terület szerencsére már kezd magára találni, visszatértek az állatok növények, a folyamatot telepítésekkel is segítették a szakemberek.

A kopasz tájsebből mosolygós arc lett – összegezte az elmúlt időszak változásait a Kdvvizig szakaszmérnöke.

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: OVF)