A Mosonmagyaróvári Kossuth Lajos Gimnáziumban lassan 10 éve működő KLG Goodeid Projekt a közelmúltban 10 példánnyal gazdagodott a pompás ezüstpontyocska névre hallgató mexikói halfajból, mely sokáig a „világ legritkább hala” titulus birtokosa volt.
A KLG Goodeid Projekt az első kezdeményezés Magyarországon a magashegyi fogaspontyok védelmére, megmentésére.
– Az Allodontichthys polylepis története meglehetősen viszontagságos. Mexikói lelőhelyét, a Río de las Bolas medencéjét nagymértékben veszélyezteti a környezetszennyezés, élőhelyeinek felszámolása és az idegenhonos ragadozók betelepítése is. Olyannyira, hogy a kétezres évek elejére már vadon kihalt fajként tartottuk számon, és akváriumokban is kifejezetten ritkának számított: 2011-ben egy tenyésztőnél volt jelen. Az utolsó 8 példány, melyből 3 betegségben elhullott, ekkor került a bécsi Haus des Meeresbe, ahol szó szerint a kihalás küszöbéről sikerült visszahozni a fajt. Évekbe telt, mire az állomány stabilizálódni kezdett, 2014-ben szigorú, törzskönyveztetett projekt indult e faj megóvására – nyilatkozta a szenzációszámba menő állatok érkezése kapcsán Liziczai Márk projektvezető a Kisalföldnek.
Később, 2016-ban Michael Köck újra felfedezte a pompás ezüstpontyocskát eredeti élőhelyén, így a vadon kihalt státuszt súlyosan veszélyeztetettre módosították.
Ehhez azonban hozzá kell tenni, hogy azóta senki nem látta ismét vadon, így nem zárható ki a kihalása. S bár emiatt ma valószínűleg nem nevezhető a világ legritkább halának, az bizonyos, hogy az élmezőnyben találjuk, a legkritikusabban veszélyeztetett fajok között – mesélte Liziczai Márk.
Jelenleg az akváriumi egyedszám 782 példányt számlál, melyből 5 pár érkezett a napokban a mosonmagyaróvári Kossuth-gimnáziumba. Szigorú biztonsági előírások mellett – egyesével, tiszta oxigéngázzal csomagolva – szállították a halakat, amelyek 150 literes, élőhelyükhöz hasonlóan berendezett akváriumba kerültek.
– Óriási megtiszteltetés számunkra, hogy az elmúlt évek munkájának elismeréseként a természetvédelem egy ilyen ikonikus fajának megmentésében vehetünk részt – fogalmazott a gimnázium tanára.
Akárcsak a többi veszélyeztetett halat, az Allodontichthys polylepiseket is diákok gondozzák a Kossuth gimiben. A halak gondozói – Gyöngyi Ádám és Kerényi Szabolcs, 10. BC osztályos tanulók – nagy kihívásnak, felelősségteljes feladatnak érzik, hogy ilyen különleges állatokról gondoskodhatnak.
A projekt 2013. szeptember 2-án alakult, és a Mosonmagyaróvári Kossuth Lajos Gimnáziumban zajlik, több mint 40 akváriumban. A projekt alapítói és vezetői Bacher József és Liziczai Márk – olvasható a Wikipedián.
A Mosonmagyaróvári Kossuth Lajos Gimnázium az első olyan iskola, nemcsak Magyarországon vagy Európában, hanem az egész világon, ahol szervezett módon kezdődött tenyészprogram e kihalás közelében álló halfajok megmentése érdekében.
A projektnek működik egy Facebook-oldala, amely ITT érhető el.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: KLG Goodeid Projekt FB-oldala)