Egész Európát sújtja a rendkívüli aszály, és ez alól nem kivétel a víz országaként híres Hollandia sem, ahol már olyan súlyos a helyzet, hogy a halmentésbe a kormánynak horgászok is besegítenek.
Mark Kouwenhoven helyi horgász egy kiszáradt tó medrében sétálgat, miközben a kollégái tucat számra dobálják az iszapos halakat vödrökbe. Ez nem az a fajta horgászmódszer, amihez hozzá vannak szokva. Ezúttal a kormánynak segítenek megmenteni a halakat az Európát sújtó szárazságtól – számolt be a phys.org alapján a magyarmezogazdasag.hu.
Minden egyes halat a közeli IJssel-folyóba szállítanak át, a szárazságtól sújtott Rajna- folyó hollandiai mellékágába, amely nem is olyan rég még friss vízzel táplálta a tavat.
„Mocskos munka, de valakinek meg kell tennie” – mondja a 32 éves Kouwenhoven, a Kelet-hollandiai Sporthorgász Egyesület tagja.
„Horgászok vagyunk, törődünk a halakkal, nem akarjuk, hogy elpusztuljanak. Szeretjük a halakat!” – teszi hozzá térdig érő, vízálló gumicsizmába öltözve.
Hollandia a víz országaként híres, ahol a csatornák és a gátak védelmet nyújtanak a tengerek emelkedése ellen, de az ország e hónap elején hivatalosan is vízhiányt hirdetett.
Az aszály egyik legnagyobb jelképe a Rajna alacsony vízszintje. Európa hatalmas folyója Svájcból két forráspatakból, a Felső- és Alsó-Rajnából ered, és több országon, köztük Franciaországon és Németországon keresztül folyik át, mielőtt Hollandiában egy hatalmas deltán keresztül a tengerbe ömlene.
A kiszáradt medrek most a Rajna hollandiai mellékfolyóit jelzik, például a Waal-, a Nederrijn- és az IJssel- folyókat.
A Giesbeek város közelében lévő kis tóban a víz korábban körülbelül egy méterrel volt magasabb, mivel a halak az IJsselből érkező csatornából úsztak be, de most körülbelül 10 centiméterre csökkent – mondják a horgászok.
Számos horgászklub önkéntesei mostanra több akciót is végrehajtottak, hogy a holland vízügyi minisztériummal, a Rijkswaterstaattal együttműködve segítsenek a bajba került halállományon.
„Egy nagy hálót használunk, amit végigterítünk a tavon és az önkéntesek segítségével összegyűjtjük halakat egy kis helyen. Onnan tudjuk őket aztán először vödrökbe rakni, majd ezt követően a folyóba visszük őket” – mondja Kouwenhoven.
A folyamat végére a horgászok csapatai hatalmas pontyokat, keszegeket és csukákat szednek ki az iszapos mederből.
A horgászegyesületek tagjait az elmúlt öt száraz év során alkalmanként segítségül hívták, de Kouwenhoven szerint az idei év kivételes. Ilyen sok esetünk még soha eddig nem volt.
Geert Wieggers, a Rijkswaterstaat tisztviselője a partról szemlélődve azt mondta, hogy meglepte a közel 2000 kilóra becsült mentésre szoruló halállomány mérete.
A 65 éves férfi „kritikusnak” nevezte a vízügyi helyzetet Hollandia keleti részén.
„Ez szörnyű az élővilág számára. Nemcsak a halaknak, hanem a madaraknak és minden élőlénynek vízre van szüksége” – fogalmazott.
Fotók a halmentésről ITT.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitóképünk illusztráció, forrása: pixabay.com)