Oxigénhiányos állapot alakult ki, amelynek következtében a tóban hatalmas busák pusztultak el. Az inváziós halakat a '80-as évek végén telepítették a tóba, így a fauna öreg állománynak számított. Más halak szerencsére nem döglöttek meg.
Egy hónapja írtunk róla, hogy felpörgött a zalai horgászélet, és a Nagykanizsai Csónakázó-tó igazi horgászközponttá válhat.
A helyzet azóta 180 fokos fordulatot vett, sajnos a 41 hektáros tónál jelenleg szintén – csak úgy, mint az országban több helyen – halpusztulással küzdenek, viszont érdekes módon csak busák hullottak el.
A kanizsatv.hu híre szerint a Csónakázó-tó előtározójánál a hét közepén haltetemekkel találkoztak az arra közlekedők. A szakemberek szerint az oxigénhiány és a hirtelen felmelegedés okozhatta az állomány egy részének a pusztulását – írja a városi televízió.
A halőrszolgálat amint észlelte a problémát, azt azonnal jelezte a hatóságok felé. Az illetékesek kiemelték a vízből, majd elszállították az elpusztult halakat, valamint egy levegőztető berendezéssel elkezdték oxigénnel telíteni a vizet.
„A jelek egyértelműen arra utaltak, hogy kritikus oxigénhiány lépett fel az előtározóban. Ennek egyik oka a tározóban elburjánzott növényzet, mely az éjszakai órákban oxigént fogyaszt, ezzel csökkenti a koncentrációt a vízben. A másik a hirtelen nagy felmelegedés, ami hetek óta tart. A Bakónaki-patak, amely táplálja a tavat, onnan tulajdonképpen már nem érkezik be friss víz” – mondta Szépligeti Ferenc, a Zrinyi Horgász Egyesület elnöke.
„Ebben a történetben a szerencse, hogy kizárólag a busa halfaj pusztult, egy nagytestű, öreg állományról van szó. Annak idején, a ’80-as évek végén, ’90-es évek elején telepítették a tóba. Egy kiöregedett állomány, tulajdonképpen folyóvízi halfaj, a felmelegedett posványos vizet nem igazán viseli, ez a halfaj pusztult el” – tette hozzá az elnök.
A gyors beavatkozásnak köszönhetően a busán kívül az előtározó halállományában más faj nem szenvedett kárt. A tetemeket a böhönyei fehérjefeldolgozóba szállították. A katasztrófavédelem munkatársai kedden végeztek vizsgálatokat az előtározónál, és mint azt Szépligeti Ferenc elmondta: a víz oxigéntartalma a kritikus szintet elhagyta, a halak már biztonságban vannak.
A városban egyébként működik egy másik egyesület is, a Nagykanizsai Vasutas Horgászegyesület, amely az elmúlt tizenöt évben birtokolta a tó halgazdálkodási jogát, amely azonban január elsejétől tíz évre átkerült a Magyar Országos Horgász Szövetséghez.
(fotó: kanizsatv.hu)
Pecaverzum a közösségi médiában:
Kövessétek Facebook-oldalunkat!
Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!
Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!