Tavaly több mint ezerszer kellett intézkednie a balatoni halőröknek, míg két évvel korábban „csak” kétszázötven esetben. A halőrök hangot és képet is rögzítenek az intézkedések során és hőkamerát is használnak.
Áprilisban ötvenöt szabálytalan horgászt jelentett fel a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt., amely a Pecaverzum megkeresésére részletesen beszámolt az intézkedések körülményeiről, és statisztikát is rendelkezésünkre bocsájtott.
Ebből kiderül, két év alatt négyszeresére emelkedett a szabálysértések száma a Balatonnál. Míg 2018-ben „csak” 273 esetben kellett intézkednie a halőröknek, addig 2020-ban már 1022 alkalommal. A feljelentések arányai is hasonlóan alakultak: 2018-ban 259 eset, 2020-ban 815.
Alább a Pecaverzum kérdései és a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. válaszai olvashatók:
Az ötvenöt esetben milyen szankciókat alkalmaztak, történt feljelentés, pénzbírság, felszerelés lefoglalása, engedély bevonása, stb?
Az ötvenöt említett eset mindegyikében feljelentéssel éltünk a szabályszegő horgászok lakhelye szerint illetékes megyei kormányhivatal halgazdálkodási hatósága felé. A szabályszegések elbírálása és azok szankcionálása ezeknek a hatóságoknak a feladata. Ennek megfelelően hivatásos halőr kollégáinknak csak a szabályszegések felderítése, jegyzőkönyvezése és a feljelentések elkészítése a feladatuk. Valóban, a szabályszegések esetén az állami horgászjegyet visszatartják kollégáink, de nem lefoglalják – az más jogi kategória. Felszereléseket nem tartunk vissza, hiszen az esetek döntő többségében video felvételeket készítünk az intézkedésről, ezt használjuk bizonyítékként az eszközök helyett (praktikusan így nincs tárolási problémánk). A felvételeket az eljárások befejezéséig tároljuk és csak bizonyítékként használjuk.
Azt írják a Facebook-oldalunkon, hogy az ötvenöt eset szezonkezdetben kevésnek mondható. Miért gondolják így? Mi számít akkor soknak, ha ez kevés?
Az utóbbi években a szabályszegések száma megemelkedett, ebben nyilván komoly szerepe van a halőrzés intenzitásának növelésének is, de kifejezetten a tavalyi év negatív rekordot is hozott, hiszen közel duplája volt a szabályszegések száma. Idén az időjárás változékonysága és a lassú felmelegedés nem vonzott annyi horgászt a partra. A Facebookon megjelent felvezetőnk „szezonkezdet halbőségéhez képest kevés szabálytalanságot tapasztaltak halőreink” kifejezetten a május 1-i hétvége eseményeire vonatkozott, nem az addigi ötvenöt feljelentésre. A ragadozó halas tilalmak oldása rengeteg horgászt csal ki a vízre, ahogy most is, ennek ellenére arányaiban ezen a hétvégén készült kevés feljelentés.
Mi az általános eljárásrend, mire számíthatnak a szabálytalankodó horgászok bizonyos szabályszegések esetén? Vannak-e súlyosbító tényezők? Súlyosabb szankcióra számíthat például, aki megpróbál elvinni tíz süllőt, mint aki négy bottal horgászik?
Az intézkedéseinket a halőri szolgálat működését szabályozó jogszabályok határozzák meg. A szabályszegések észlelése esetén kollégáink intézkednek és a helyszíni jegyzőkönyvek alapján készülnek a feljelentések, amelyekről a közigazgatási hatóságok döntenek. Halőreinknek nincs mérlegelési lehetősége. Természetesen vannak olyan esetek, amelyek utóélete a közigazgatási bírság után is folytatódik, hiszen a „Balatoni horgászrend” 64. pontja alapján, bizonyos szabályszegések elkövetése esetén, a balatoni területi jegy vásárlásától (a közigazgatási eltiltáson túlmenően) hosszabb időre is eltilthatunk horgászokat. Ezek pontos meghatározása és az alkalmazható szankciók a honlapunkon egyszerűen a https://balatonihal.hu/Horgaszat/Szabalyozas/Kirivo-es-ismetlodo-szabalyszegesek-buntetese pontban található meg.
A horgászok általában elismerik a szabályszegést? Önök ezt hogyan tudják bizonyítani, készül bármi kép- vagy hangfelvétel?
A horgászok az intézkedések döntő hányadában elismerik a szabályszegéseket, de természetesen a lehetőségekhez mérten felvételt is készítünk az intézkedésekről (hangfelvétel, testkamerás-, videokamerás-, hőkamerás felvételek). Ez természetesen megkönnyíti a bizonyítást. A felvételek készítéséről a „Balatoni horgászrend” 3. pontjában tájékoztatjuk is területi jegy megvásárlóját.
Ha egy horgász kifogással él az Önök intézkedése ellen, hová fordulhat?
Amennyiben valakinek kifogása van az intézkedésünkkel szemben, úgy fordulhat Társaságunkhoz (a helyszíni jegyzőkönyvön feltüntetett elérhetőségeken), vagy a közigazgatási eljárás közben az eljáró hatóság felé is jelezheti.
Pecaverzum a közösségi médiában:
Kövessétek Facebook-oldalunkat!
Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!
Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!