2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Negatív vízállásrekordok dőltek meg a Szamoson – fotókkal

Negatív vízállásrekordok dőltek meg a Szamoson – fotókkal

Több helyen is megdőlt a Szamos-folyón a vízállás negatív rekordja – adta hírül a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Fetivizig).

A nyári időszakban az átlagtól jóval melegebb időjárást tapasztalhattunk a Fetivizig működési területén. Júniusban 12, júliusban 23, augusztusban ez idáig 21 hőségnapot jegyeztek fel, amikor a napi maximum hőmérséklet 30 Celsius-fok fölött volt. A július az eddigi legmelegebb volt a mérések kezdete óta. 

Az esős június után a nyár további részében kevés csapadékot mértek (júliusban 26 millimétert, augusztusban mostanáig 18 millimétert), amelyből a magas párolgás, a gyors beszivárgás és a lokális jelleg miatt nem képződött jelentős lefolyás, így folyóink mederteltsége lényegesen lecsökkent. 

Az elmúlt években leginkább a Szamos-folyón tapasztalhattuk, hogy a korábban észlelt legalacsonyabb vízállást eléri vagy meghaladja a vízszint. 

Ez az idei évben sincs másképp. Csenger állomáson a korábban mért legkisebb vízállás (LKV) -147 centiméter volt tavaly októberben. A határszelvényben észlelt vízszintek már idén augusztus elejétől igen alacsonyak voltak, majd augusztus 20-ára dőlt meg először a korábban mért legkisebb vízállás. A napi szinten 5-10 centiméteres is lehet ingadozás román oldali tározók működtetése miatt. 

Az észlelt és távmért adatok feldolgozását követően ez idáig a legalacsonyabb mért vízállásérték -152 centiméter a Szamoson Csengernél, ezt augusztus 26-án 10 órakor rögzítették.

A rendkívül alacsony vízszintek miatt a régi csengeri fahíd pillérjei is láthatóvá váltak. Ez csak igen alacsony vízállásnál fordulhat elő.

A tavalyi évtől eltérően idén a folyó teljes hosszán rendkívül alacsonyak a vízszintek, így Tunyogmatolcs állomáson is megdőlt a korábbi -84 centis LKV-érték. Az eddigi mérések alapján a Szamos Tunyogmatolcs szelvényében az új LKV-szint -96 centi, melyet augusztus 26-án 22 órakor dokumentáltak. 

Az elmúlt időszakban vízhozammérést végeztek a törzsállomások szelvényeiben, a mérés eredménye augusztus 23-án Csengernél 21,0 m3/s volt -145 centis vízállásnál, Tunyogmatolcsnál pedig 22,7 m3/s vízhozamot észleltek. 

28-án újabb vízhozammérést hajtottak végre, akkor Csengernél -149 centis vízállásnál 20,5 m3/s, Tunyogmatolcsnál pedig 22,5 m3/s volt a vízhozam. Ez megfelel a korábbi években is megszokott kisvízi vízhozamnak. Az érvényben lévő szabályzat alapján a nyári félévre vonatkozó kisvízi vízhozam határérték 12,6 m3/s. 

Amennyiben a határon átfolyó vízhozam esetén ettől kisebb értéket észleltek volna, a román félnek vízkivételre vonatkozó korlátozásokat kellett volna bevezetnie.

A Szamos teljes hosszát érintő rendkívül alacsony vízállások miatt a kisvízszint rögzítését rendelték, melynek elvégzése a Fetivizig szakembereinek feladata volt. 

A következő néhány napban folytatódni fog a csapadékban szegény meleg időjárás, így folyóink mederteltségében lényeges változás nem várható.

Homokszigetek bukkantak elő a Marosból. Nézd meg a fotókat és a drónvideót ITT!

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Fetivizig)