A Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége (HECSMSZ) kérelmet nyújtott be az illetékes halgazdálkodási hatósághoz annak érdekében, hogy elérje a harcsatilalom feloldását, de beadványuk negatív elbírálásban részesült.
Május 2-án, kedden 0 órakor kezdetét vette a harcsa a compó és a ponty tilalmi ideje, előbbi kettő június 15-ig, utóbbi május 31-ig élvez védelmet.
Az országos szabályok azonban nem minden vízterületre érvényesek, ugyanis az adott hasznosító ezektől eltérhet, ha engedélyt kap rá az illetékes halgazdálkodási hatóságtól, mint ahogy például a ponty esetében történt a többi között a Balatonon és a Velencei-tavon.
A harcsahorgászok számára az idei évben jelent meg egy fontos változás. Egészen a tavalyi évig az a szabály volt érvényben, hogy tilalmi időszakban (05. 02.-től 06. 15-ig) a legalább 100 centiméteres példányok megtarthatók. Ezt azonban eltörölték, és 2023-tól a tilalmi időszakban is teljes védelmet élvez a harcsa, minden egyedet vissza kell engedni.
Ez alól is voltak szövetségek, amelyek mentességet kértek. A Tolna Megyei Horgászegyesületek Szövetsége (Tohosz) a Sió-csatorna 0-58 fkm és a Szálkai-víztározó tekintetében jelentett be, hogy kérelmüknek helyt adtak, így a tilalmi időszakban már a helyi horgászrend szabályai szerint a 60 centiméter feletti példányok is megtarthatók.
A HECSMSZ is megpróbálta elérni, hogy a gazdálkodása alá tartozó holtágakon, víztározón és csatornákon lehetőség legyen a szürkeharcsa tilalmi időszakában történő (egy méter feletti egyedének) kifogására, de a kérelmet elutasították – derül ki a HECSMSZ közleményéből.
„A helyi horgászrend az érvényben lévő halvédelmi szabályokat kizárólag a halgazdálkodási és halvédelmi jogszabályokban foglalt módon enyhítheti! Ennek értelmében a szürkeharcsa tilalmi időszakában történő horgászata minden vízterületen tiltott!” – nyomatékosították.
A tájékoztatóban részletesen leírták, hogy a jogszabályi rendelkezések kizárólag a következő esetekben engedélyezi a tilalmi időszak alóli mentességet:
2013. évi CII. törvény a halgazdálkodásról és a hal védelméről törvényben foglaltak szerint:
„16. § (1) A halgazdálkodási hatóság hivatalból vagy a halgazdálkodásra jogosult kérelmére a jogszabályban meghatározott tilalmi időt megrövidítheti, az alól vagy a halászati és horgászati méret- vagy mennyiségi korlátozás alól a halgazdálkodási vízterületre vagy annak egy részére meghatározott időtartamra felmentést engedélyezhet.
(2) A közösségi jelentőségű fogható halfajok esetében a halgazdálkodási hatóság az (1) bekezdés szerinti döntéseket a következő esetekben hozhatja meg:
1. a) közegészségügyi, illetve közbiztonsági okból,
2. b) a halállományok és a vizek súlyos károsodásának megelőzése érdekében,
3. c) kutatás és oktatás, állományfeljavítás, visszatelepítés és az ezekhez szükséges tenyésztés céljából,
4. d) az érintett halállomány nagyságához mérten kis egyedszámú szelektív kifogás, tartás, illetve hasznosítás érdekében,
5. e) más hasznos víziállatok, valamint a természetes vízi élőhelyek védelme érdekében, vagy
6. f) más kiemelkedően fontos társadalmi, gazdasági közérdek, valamint a köz- és magántulajdon súlyos károsodástól való megóvása érdekében.
(3) A (2) bekezdés szerinti halgazdálkodási hatósági döntésben meg kell határozni:
1. a) a halfajt és az egyedek számát,
2. b) a fogás módját, eszközeit,
3. c) azt a területet, amelyen a tevékenység gyakorolható,
4. d) a tevékenység időtartamát, és
5. e) a tevékenység halgazdálkodási hatóság általi ellenőrzésének módját.
(4) A halgazdálkodási hatóság a halgazdálkodásra jogosult részére a (3) bekezdés szerinti tevékenység végrehajtásáról jelentéstételi kötelezettséget ír elő.
(5) A közösségi jelentőségűnek nem minősülő fogható halfajok esetében a halgazdálkodási hatóság az (1) bekezdés szerinti döntéseket a (2) bekezdésben szereplő eseteken túlmenően
1. a) az adott vízterületen elhanyagolható mértékben vagy nem szaporodó, telepítéssel fenntartott állományú halfaj hasznosítása,
2. b) az okszerű gazdálkodás biztosítása, vagy
3. c) jelentős sportesemény megrendezése érdekében is meghozhatja.
(6) A halgazdálkodási vízterület közérdekből
1. a) a génállomány megőrzése érdekében
2. b)*kiemelkedő természetvédelmi érdekek érvényesítése miatt,
3. c) oktatási és kutatási célból, vagy
4. d) országos jelentőségű turisztikai érdekek érvényesítése miatt különleges rendeltetésűvé nyilvánítható.”
133/2013. (XII. 29.) VM rendeletben foglaltak szerint:
10. "§ (1) A halgazdálkodásra jogosult kérelmére történő fajlagos tilalmi idő megrövidítését, az alóli, illetve a méret- vagy mennyiségi korlátozás alóli felmentés engedélyezése iránti kérelmet 20 ha-nál nagyobb nyilvántartott halgazdálkodási vízterület esetén a szakértői névjegyzékben szereplő halászati szakértő által készített engedélyezési dokumentációval kell alátámasztani.
(2) *A fajlagos tilalmi idő megrövidítésére, az alóli, illetve a méret- vagy mennyiségi korlátozás alóli felmentésre irányuló döntéseket a halgazdálkodási hatóság hivatalból is meghozhatja.
(3) *Fajlagos tilalmi idő, illetve méret- vagy mennyiségi korlátozás alól felmentést - a Hhvtv. 8. § (1) és (2) bekezdése szerint történő állománymentés és a mesterséges körülmények közötti szaporítási célból fogott halak halgazdálkodási hatóság engedélyével végzett telepítésének kivételével - a halgazdálkodási hatóság engedélyezhet, ha a halgazdálkodásra jogosult a halgazdálkodási tervben foglalt előírásoknak maradéktalanul eleget tesz, továbbá a nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen az adott halfaj állományának önfenntartó mértékű utánpótlását biztosító rendszeres szaporulata nem észlelhető.
(4) *A halgazdálkodási hatóság - az (5) bekezdésben foglalt kivétellel - a fajlagos tilalmi időtől eltérést legfeljebb egy naptári évre engedélyezhet a nyilvántartott halgazdálkodási vízterületre vagy annak egy részére.
(5) *Nyilvántartott halgazdálkodási területen a ponty faj esetében a fajlagos tilalmi idő alóli felmentést 5 éves időtartamra a halgazdálkodásra jogosult kérelmére engedélyezi a halgazdálkodási hatóság, ha a ponty rendszeres telepítése a halgazdálkodási terv szerint eléri vagy meghaladja a 100 kg/ha/év mennyiséget.
(6) *A természetvédelmi oltalom alatt nem álló, nem fogható halfajok fogási tilalma alól időszakos felmentés adható. A felmentés csak a kifogható mérettartomány és a kifogható darabszám megadásával, illetve a fogási tilalom alóli felmentés céljának megjelölésével adható, ha: *
1. a) az adott halfaj vizsgálatokkal igazoltan, stabil, önfenntartó populációval rendelkezik az adott nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen,
2. b) a halgazdálkodásra jogosult az adott halfajt telepíti és az engedélyben a telepítési egyedszámnak megfelelő kifogható összes mennyiség megállapítását kéri, vagy
3. c)*a horgászszövetség az alhaszonbérbe adott halgazdálkodási vízterületeire vonatkozóan vagy a halgazdálkodásra jogosult mesterséges szaporításra alkalmas törzsállomány befogását kívánja elvégezni.
(7) A (6) bekezdés szerinti felmentés
1. a) március 1. és május 31. közötti időszakra nem adható,
2. b) kecsege esetében legalább 50 cm-es, széles kárász esetében legalább 20 cm-es példányokra adható, továbbá
3. c)3. * úgy adható, hogy a b) pont szerinti halfajokra is érvényesek a napi darabszám-korlátozással védett őshonos halfajokra vonatkozó előírások: halfajonként legfeljebb 3 darab, a többi darabszám-korlátozással védett halfajjal együtt legfeljebb 5 darab fogható ki belőlük.
(7a) *A természetvédelmi oltalom alatt nem álló, nem fogható halfajok fogási tilalma alól a visszatelepítéshez szükséges telepítőanyag előállítását célzó mesterséges szaporításra alkalmas törzsállomány begyűjtésére a (6) és a (7) bekezdés alkalmazása nélkül időszakos, a törzsállomány begyűjtésének idejére vonatkozó felmentés adható. A felmentés feltétele, hogy a visszatelepítés a Hhvtv. 63. § (3) bekezdés a) vagy c) pontja, illetve a 63. § (5) bekezdés a) pont aa) vagy ac) pontja szerinti támogatásban részesüljön.
(8) Az élelmezési célra alkalmas kifogott hal - a 8. §-ban, valamint a Hhvtv. 8. §-ában foglaltak kivételével - kizárólag élelmezési célra használható fel.
(9) *A halgazdálkodásra jogosult a Hhvtv. 15. és 16. §-a szerint a halgazdálkodási hatóság által előírtakat, az e rendeletben meghatározott fajlagos tilalmi idők bővítését, a kifogható halak mérettartományának, mennyiségének további korlátozását, valamint új fajok fajlagos tilalmi idővel és kifogható mérettartománnyal történő védelmét a helyi horgászrendjében rögzíti."
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: HECSMSZ)