Az elmúlt években egyre sokasodott az olyan események száma, amikor a magyarországi természetes vízből eddig nem ismert halfajt mutattak ki a Hévízi-tóban. Ez a természetvédelmi szempontból szomorú sorminta folytatódott a napokban – írja a Magyar Haltani Társaság (MHTT) hírére hivatkozva a 24.hu.
Az MHTT egyik olvasója számolt be róla, hogy a Hévízi-tó forrásbarlangjában készült víz alatt készített videóban látott egy furcsaságot, ami kíváncsivá tette őt.
A szervezet Mit fogtam? című rovatának címzett levelében képet is mellékelt az érintett halról.
„Azt tudom, hogy ennek a termálvizéből számos egzotikus faj került már elő, és gondolom, hogy a képen is egy akváriumból kirakott faj látható. Valami algaevő harcsa lehet?” – tette fel a kérdést.
Az MHTT akvarisztikai szakértője előbb azt válaszolta, hogy a fotón egy orinocoi algaevőharcsa (Pterygoplichthys multiradiatus) látható, de később helyesbített, a képen látható állat ugyanis egy óriás algaevőhal (Ptergyoplichthys pardalis).
Hozzátették, a hibás elsődleges azonosítás oka, hogy korábban néhány hibás leírás és fénykép is bekerült a szakirodalomba, illetve a képen nem látszik minden lényeges jellemző bélyeg.
Az óriás algaevőhal hétköznapi beceneve a plekó. Az Akvaristalexikon szerint közel minden állatkereskedésben beszerezhető, ami sajnálatos probléma, hiszen mérete végett csak a legnagyobb szobai akváriumokban szabadna tartani.
Ezzel szemben nagyon gyakran 50-100 literes medencékbe is megvásárolják, melyek teljességgel alkalmatlanok a plekók tartására.
A faj Dél-Amerika északi részén, Peruban és Bolíviában őshonos, ezért a fehérvizes esőerdei körülmények a legmegfelelőbbek a számára.
2015 óta egyébként olyan édesvízi trópusi halak kerültek ki a Hévízi-tóból, mint a pompás malawisügér, citromsügér, jaguársügér, ötfoltos tarkasügér, tűzfejű tarkasügér és jukatáni fogasponty.
Szakértők szerint a Hévízi-tó kifolyójától egy-két kilométeren át meleg a víz, és felelőtlen akvaristák telerakják olyan halakkal, melyeket akváriumi céllal tartanak az országban.
Összeszámolták, hány halfaj él Magyarországon. Tudd meg, mennyi az annyi ITT!
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: MHTT)