Nem csökkent a horgászkedv Hajdú-Bihar vármegyében, a 2022-es csúcsot közelítik az államijegy-eladások, de sajnos a szabálytalankodók száma is csúcsúkat dönt.
Halnevelésre és a gyermekhorgászat népszerűsítését célzó horgász-napközitáborok szervezésére hasznosítja ez év nyarától kezdve a Látóképi Tófürdőt, vagy ismertebb nevén a Macsi Balcsit a Hajdú-Bihar Megyei Horgász Szervezetek Szövetsége.
A szövetség hagyományos horgászvezetői találkozóját tartotta szeptember 7-én rendezte a helyszínen.
– Ez a tagszervezetek képviselőinek hagyományos összejövetele kötetlen beszélgetéssel, előadásokkal. Ez nem egy taggyűlés, nincsenek kötelező elemei. Horgászunk és beszélgetünk – nyilatkozta a haon.hu-nak Cserepes Ernő, a Hajdú-Bihar Megyei Horgász Szervezetek Szövetségének elnöke.
Elmondta, a helyszínválasztás nem véletlen, hiszen többek között arról adnak tájékoztatást a tagszervezeteknek, hogy milyen programok indultak el idén a Macsi Balcsin, mik a tapasztalatok és a további tervek. Mindemellett pedig bemutatják azokat az eszközöket is, amelyekkel a vármegyei szövetség a halőri és halgazdálkodási feladatait látja el.
Júliusban tartották az első gyermekhorgász-napközitáborokat. A szervezők igyekeznek a gyerekekkel a horgászat elméleti és gyakorlati alapjait is megismertetni, melyhez kiváló környezetül szolgál az egykori retró strand. Azóta már több mint 12 alkalmon vannak túl, de lesz még kettő az ősszel.
– Az első alkalmakkor 12-13 gyerek vett részt, de azt mondtuk, hogy 20 főben maximalizáljuk a létszámot, annyi fiatalt tudunk érdemben kiszolgálni, hiszen van közöttük olyan is, aki korábban nem fogott horgászbotot a kezében, így náluk is el kell, hogy érjük, a sűrű kapások közepette sikerélményük legyen, továbbá a halak se sérüljenek meg – mutatott rá Cserepes Ernő.
Elterjedt hamar a lehetőség jó híre: horgászok, gyerekek, egyesületek adták tovább az élményeket, és az első alkalmak után meg is ugrott a jelentkezők száma: 30-35 fős turnusokat is szervezhetett volna a vármegyei szövetség.
– Úgy gondolom, hogy minden gyermek számára egyedi élménnyel szolgál, hiszen hamar sikerélményhez juthatnak, s közben megismerkedhetnek a horgászat alapjaival és szabályaival. Az itt lévő horgászvezetők is egy jó példának, jó lehetőségnek tartják, hiszen tudunk olyan vízfelületet biztosítani, ami nincs Hajdú-Biharban – emelte ki.
A tavalyi év minden előzőt felülmúló volt a Hajdú-Bihar Megyei Horgász Szervezetek Szövetsége életében, ugyanis mintegy 23.800 vármegyei horgász váltotta ki az engedélyét arra a horgászévre.
– Az idei évet kicsit óvatosabban terveztük, de szerencsére továbbra is szeretnének a horgászatnak hódolni a horgászok. Bár a tavalyi évhez képest egyelőre 96 százalékon állunk – eddig 22.800 állami horgászjegyet értékesítettünk –, azonban a tavaly augusztus végi adatokat kicsivel sikerült meghaladnunk előző hónap végére – ismertette az ügyvezető elnök.
A napijegy-értékesítés szezonja még csak most indul, bíznak a sok horgászban az ősszel is.
Cserepes Ernő elmondta, április óta minden hónapban voltak telepítések, mintegy 25 tonna hal került a kezelésükben lévő horgászvizekbe, s várhatóan októberben további 10 tonna, két- és háromnyaras pontyot juttatnak a vizekbe, illetve lehetőségeikhez mérten igyekeznek ragadozóhalakat is beszerezni.
– Sajnos az engedély nélkül horgászók, halászók számában is rekord volt a tavalyi év. Ez 2023-ra sem csökkent, hiszen tavaly 340 feljelentés történt az orvhorgászokkal, orvhalászokkal szemben, és időarányosan a tavalyi számokat kicsivel most meghaladjuk – tette hozzá.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitóképünk illusztráció, forrása: pixabay.com)