Dicsekedett egy fényképpel a halőrnek, akinek viszont egyből szemet szúrt, hogy valami nem stimmel a fotóval. A Leveleki Horgászparadicsomban komoly erőfeszítéseket tesznek a halak védelme érdekében, és nem tűrik a kíméletlen bánásmódot. A saját magát lebuktató horgászt utolsó figyelmeztetésben részesítették.
A halak védelme érdekében rettentő szigorú szabályok vannak érvényben a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Leveleki Horgászparadicsomban, ahol a tógazdának most utolsó figyelmeztetésben kellett részesítenie egy visszatérő vendéget.
A külföldi horgász szabálytalansága – egy nagytestű halat két kézzel fogott, halbölcső használata nélkül – sosem derült volna ki, ha azt nem örökíti meg egy fénykép, és a fotó nem kerül az egyik halőr kezébe. Pedig – mint azt már sejthetitek – pontosan így történt. „Dicsekedett a halőrnek, ki sem derült volna, ha nem mutatja meg a fényképet” – nyilatkozta a Pecaverzumnak Mikucza Zsolt.
A tógazda elmondta, a szigorú szabályok miatt tudja, hogy szűkülni fog a vendégköre, de az elsődleges szempont a halak védelme, amelynek érdekében mindent elkövetnek a 210 hektáros vízterületen. „13 halőr járja a területet, négyen irányítottan, órarend szerinti bontásban, míg a többiek ad hoc jelleggel. Minden partszakaszon lakik közvetlenül a parttól 150 méteren belül állandó halőr. Távcsővel és mobil vadászkamerával is figyeljük a horgászokat” – részletezte, hogy valóban nem a levegőbe beszél, amikor a halak védelmét hangsúlyozza.
A szabályok pedig évről évre szigorúbbak. „Nagyon sok napijegyest fogok elveszíteni azáltal, hogy kötelezővé tettem most már nemcsak a vastag halmatracot, hanem a puhaoldalú, nem merevlábas halkímélő bölcsőt is” – mondta, majd hozzátette, nem ritka, hogy egy horgász egy nap több ellenőrzést is kap.
Mikucza Zsolttól megtudtuk, pár hete már Leveleken is elkezdték a nagyobb testű halak chipezését. „A spanyol mintásokat és a bőrpontyokat 8 kilótól, a pontyokat 13-tól, míg az amurokat 18 kilótól látjuk el nyomkövetővel. Már több mint 100 halat sikerült ilyen eszközzel ellátni” – mutatta be a nemrég hozott szabályokat.
Vannak persze jól megszokott elvárások is. Ilyen például, hogy bármilyen 10 kiló feletti hal visszaengedéséről fényképet vagy videót kell készíteni, míg 15 kiló felett csak halőr jelenlétében lehet szabadon engedni.
„Nekünk nincs sebesült halunk, a nagy halaink is szűz szájjal jönnek ki” – érzékeltette, hogy erőfeszítéseik nem hiábavalóak.
A kíméletes bánásmódra nevelést nem lehet elég korán kezdeni. Milyen véletlen, de az élet pont úgy hozta, hogy a szabálytalanságon ért horgászról szóló hír előtt pár órával Mikucza Zsolt az alábbi posztot tette közzé.
A csónakos pergetők sem pecázhatnak kényük-kedvük szerint. Nekik kötelező a halmatrac használata, és aki süllőre pályázik, csakis lenyomott, szakállas vagy szakáll nélküli horoggal dobálhat. A vágóhorgot és a gripet is természetesen tiltják.
Pecaverzum a közösségi médiában:
Kövessétek Facebook-oldalunkat!
Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!
Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!