2025. február 22. szombat | Gerzson
Aktuális

Sikeres volt a nyergesújfalui projekt víztartási próbája

Sikeres volt a nyergesújfalui projekt víztartási próbája

A jól ütemezett kivitelezői munkavégzés, a kedvező időjárási körülmények és a Duna tartósan alacsony vízállása mellett a bejező szakaszához érkezett a „Nyergesújfalu projekt - az Esztergomi kistérség hosszú távú árvízi biztonsága és ármentesítése érdekében szükséges árvízvédelmi fejlesztések" tárgyú projekt. 

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság által megvalósuló beruházás célja az árvízi részöblözet árvizek elleni védettségét biztosító elsőrendű árvízvédelmi mű jogszabályi előírásoknak megfelelő kiépítése. A létrehozott árvízvédelmi létesítmények hosszú távú vagyonkezelését és fenntartás-üzemeltetését az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság látja majd el. A fejlesztés 100% állami forrásból valósul meg – derül ki az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság közleményéből.

Megépült a közel egy kilométer hosszúságú elsőrendű árvízvédelmi védvonal, a 30 ezer m3 vizet befogadó tározótér. Átépítették a Sándor-patak medrét és a rajta lévő átereszt. Az érintett közműveket is kiváltották 

Elkészült a Sándor-patak töltést keresztező torkolati műtárgy is. A 120x170 cm kettős elzárású zsilip biztosítja „békeidőben” a Sándor - patakon érkező csapadékvizek gravitációs bevezetését a Dunába, valamint árhullám esetén a lezárt zsilipek mögött a tározótér ad helyet a vizek károkozás nélküli összegyülekezéséhez. 

A projekt utolsó fázisában a szabvány előírásai szerint 2021. április 15-én megtartották az ideiglenes elzárótáblák és a zsiliptáblák víztartási próbáját. A vállalkozó először behelyezte az ideiglenes elzáró betéttáblákat, leengedte a zsiliptáblákat, majd feltöltötte az aknákat. A műszaki ellenőr jelenlétében egy órás időtartam alatt mérték a vízszínt csökkenését, közben szemrevételezéssel vizsgálták a táblákon keresztül elszivárgó vízmennyiséget. A mért érték (0,08 m3/h), a határérték (3,3 m3/h) alatt volt, így az elzárások vízzárási szempontból I. osztályúaknak tekinthetők, minőségük megfelelő. A zsiliptábla nyitása és a betéttáblák elbontása után a vállalkozó az ideiglenes táblákat letisztította és a táti védelmi központba beszállította.

A projektről lakossági fórumot tart az Országos Vízügyi Főigazgatóság online, április 28-án 10 órától – tették hozzá.

(fotó: Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság)