Nyáron nagy hasznát veszik majd a visszatartott víznek.
Vizet a tájba – ezzel a címmel írt Facebook-bejegyzést a Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig).
Évről évre komoly károkat okoz a mezőgazdaságban a hosszan tartó szárazság. Az aszályos időszakokban fellépő vízhiány mérséklésére a Tisza mentén az utóbbi években számos helyen tározókat létesítettek a vízügyi igazgatóságok irányításával – írja a 24.hu.
Tavasszal – magas vízállás esetén – a Tiszából a „felesleges vizet” kiengedik a tározókba. Ez történt ezekben a napokban a tiszaroffi árapasztó tározónál is.
A tározó elsődlegesen az árhullámoknak a mértékadó árvízszintek alatt tartásához járul hozzá, emellett lehetőséget teremt a természeti adottságokhoz jobban alkalmazkodó tájgazdálkodásra.
A tiszai árhullám apadó ágából a Kötivizig február 28-án megkezdte – a Tiszaroffi árvízi tározó déli műtárgya megnyitásával – a Gói-tói 2. csatorna és a tározó területén lévő anyagnyerőhelyek feltöltését.
A háromnaposra tervezett beavatkozással csak ezen a helyszínen mintegy százezer köbméter vizet tároznak, készülvén az aszályos időszakokra.
A Kötivizig azt is közölte, hogy a tiszai árhullám levonulásával megkezdték a hullámtéren felhalmozódott hulladék mennyiségének felmérését.
Az igazgatóság vízminőségvédelmi kárelhárítás keretében először felméri a szennyezettség mértékét mind a Tiszán, mind pedig a Tisza-tavon, majd a mentesítés következik.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Kötivizig)