Az Észak-Magyarországi Horgász Egyesület (ÉMHE) már többször is felhívta a horgászok figyelmét, hogy ne szemeteljenek, de úgy látszik, hogy ez cseppet sem tartotta vissza az elkövetőket az újabb szabályszegéstől.
Augusztus 25-én az ÉMHE arról számolt be, hogy valakik a Sajószentpéteri I.-es tavon „ottfelejtették” a szemetüket.
„Amennyiben úgy gondolják, hogy ez a magatartás horgászhoz méltó, akkor az egyesület fegyelmi bizottság dönt a sorsukról a közeljövőben! Kérjük, haladéktalanul szállítsák el a szemetet!” – kérték hangsúlyozottan.
Aztán pár nappal később, szeptember 6-án elképesztő fényképeket tettek közzé. Az ÉMHE halőrei két helyszínen, a Debreceni-tavon és a Gólem-tavon összesen 500 kilogramm szemetet gyűjtöttek össze.
„Napokat, heteket töltesz a vizeink partján, élvezed és kihasználod a lehetőségeket. Azonban egy apró dologról megfeledkezel, az általad termelt hulladékról. Nem, nyomatékosan felszólítalak, hogy NEM rejti el gyalogakác sűrűje, és NEM jelent megoldást az sem, ha náddal és növényzettel takarod le a szemetedet! Azt is rosszul gondolod, hogy bezsákolva ott hagyod a fára felakasztva vagy a fa tövében” – írta az egyesület jogoson felháborodva.
Az is megjegyezték, hogy ezeket csak tetézik az igénytelen módon eldobált napraforgóhéjak és a cigarettacsikkek.
„Legközelebb nem szeretnél ugyanott horgászni? A gyermekedre, az unokád jövőjére nem gondolsz? Te így élsz otthon is?” – tették fel a költői kérdést, hozzátéve, hogy aki az emberi normákat képtelen betartani, annak nem kötelező horgásznia.
„A területi jegy váltása nem emberi szemlélethez és erkölcshöz kötött, de egyszerűen botrányos, hogy sokan képtelenek egy egyszerű mozdulatra, a keletkezett hulladék összegyűjtésére és hazaszállítására. A tisztességes, becsületes, vizeket nem kizsákmányoló horgászok nevében is nyomatékosan kérlek és felszólítalak, hogy hagyj rendet magad után!” – fogalmaztak.
Az szemetelésről az Országos Horgászrend (OHR) is rendelkezik. „Statikus horgászhely (a készségek tervezett helyétől számított minimum 2,5 méteres körzetben) halgazdálkodási hasznosítói előírás esetén csak akkor foglalható el, ha előtte az ott lévő szemét eltakarítása megtörtént” – olvasható az OHR 10. pontjában.
„A horgászhelyen, illetve a horgászat során a természet védelmének szabályai értelmében a horgászati tevékenységen túl tilos a helyi élővilág állapotának, minőségének bármilyen megváltoztatása, zavarása, a víz szennyezése és a szemetelés bármilyen változata. A természeti és az épített környezet megóvása, a tisztaság fenntartása a használók kötelessége, kártérítési felelősség vállalása mellett” – ezt pedig már a 12. pont mondja ki.
Az OHR 17. pontja szerint a horgászat közben keletkezett szemét a vízparton csak az ott e célból elhelyezett tárolókba helyezhető el. Szemetelésnek minősül a cigarettacsikk és a szotyola-maghéj, valamint a rágó eldobása is. A halgazdálkodási hasznosító rendelkezhet úgy is, hogy a keletkezett szemetet a horgászat befejezése után minden horgász köteles haladéktalanul elszállítani.
A 19. pont pedig megszabja, hogy tűzterekbe szemét nem helyezhető.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: ÉMHE)