2024. április 27. szombat | Zita
Aktuális

Szigorításokkal, egyedi szabályokkal lépett életbe a Velencei-tavi horgászrend

Szigorításokkal, egyedi szabályokkal lépett életbe a Velencei-tavi horgászrend

A Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) Velencei-tavi kirendeltsége január elsejétől több lényeges változást vezetett be, tehát aki 2024-ben a Velencei-tavon kíván horgászni, annak ezeket az előírásokat be kell tartania. A legfontosabb cél a tó jövőjének megalapozása, halállományának fejlesztése.

A szigorítások oka elsősorban a ragadozó fajok – közülük is kiemelten a süllő, a csuka és a balin – védelme, de segíteni szeretnék a darabszám-korlátozással nem védett őshonos fajok, különösen a keszegek állományának erősödését is. A horgászoknak érdemes lesz áttanulmányozniuk a teljes dokumentumot, a Velencei-tó idei horgászrendjét, a feol.hu ezúttal a legfontosabb változásokból válogatott.

A süllő, a csuka és a balin megőrzése érdekében április 30-ig tilos mindenfajta olyan horgászmódszer alkalmazása, amely e fajok fogására lehet alkalmas, természetesen a véletlenül zsákmányolt egyedeket sem szabad megtartani. 

A darabszám-korlátozással védett halfajokból éves területi jeggyel egy esztendőben 40 darab fogható ki, de csak összesen 10 darab, ha balin, süllő vagy csuka a zsákmány. 

További 50 kiló lehet a fogás, ha a szákba ilyen korlátozással nem védett faj példányai kerülnek. Még kisebb az elvihető darabszám, ha valaki összevont éves megyei és országos horgászjeggyel rendelkezik.

Felnőtt területi jeggyel a darabszám-korlátozással védett halfajokból naponta összesen három tartható meg, egy-egy fajból azonban legfeljebb csak kettő, süllőből, csukából vagy balinból pedig összesen – és nem fajonként – csupán egy darab. 

A darabszám-korlátozással nem védett őshonos fajokból összesen három kilogramm tartható meg naponta. Más előírás vonatkozik a gyermekhorgászokra, a 24, 48 vagy 72 órás területi jegyet kiváltókra.

Továbbra sem kifogható faj a széles kárász és a compó, de változtak egyes méretkorlátozások is. A fontosabbak: 30 centinél nagyobb keszeget, 55 centinél nagyobb pontyot, 70 centinél nagyobb és 40 centinél kisebb süllőt és balint, 50 centinél kisebb és 80 centinél nagyobb csukát ezután vissza kell engedni a vízbe, legfeljebb egy fotózás erejéig hagyva időt. 

Csalinak kizárólag a napi horgászathoz szükséges mennyiségű, legfeljebb 15 centiméteres testhosszúságú példány tartható meg, de őshonos halfajból ez nem lehet 30 darabnál nagyobb mennyiség.

A vízminőség védelme érdekében csak megfelelő minőségű és csak szükséges mennyiségű etetőanyag használható fel, a szoktató etetés nem megengedett: pedig utóbbit főként az idősebb horgászok kedvelték a Velencei-tónál, akiknek volt idejük rendszeresen visszajárni ugyanarra a helyre. 

A halnak nem szabad indokolatlan sérülést, szenvedést okozni, drótszák, valamint nagy szembőségű, illetve gyűrű nélküli tartószák nem használható. Bojlis horgászat esetén kéznél kell, hogy legyen a halbölcső vagy a halmatrac, használata kötelező.

És egy másik olyan szabály, amely bár korábban is érvényben volt, de idén azt ígérik a halőrök, hogy erre fokozottabban figyelnek: autóval a mólókon és a vízparttól számított tízméteres sávban tilos lesz parkolni, aki pedig szemetel, köteles maga után összetakarítani és a hulladékot magával vinni. Ez a rendelkezés például a Szúnyog-sziget hajókikötőjében is rendezettebb viszonyokat teremt majd.

A teljes horgászrend alább érhető el:

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: pixabay.com)