2025. április 5. szombat | Vince
Aktuális

Tanulmány a Nature-ben – így teszi tönkre a természet sokszínűségét az ember

Tanulmány a Nature-ben – így teszi tönkre a természet sokszínűségét az ember

A természet sokszínűsége drámai tempóban csökken, a Föld élővilága egyre gyorsabban változik, a fajok száma csökken, a fajközösségek átalakulnak – mindezt az emberi tevékenység hajtja. Egy nemzetközi kutatócsoport, amelyben a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (HUN-REN BLKI) is részt vett, minden eddiginél átfogóbb vizsgálatot végzett a témában. Az erről szóló tanulmány a rangos Nature folyóiratban jelent meg, és megdöbbentő eredményekkel szolgál.

Minderről a HUN-REN BLKI hivatalos weboldala írt összegzést.

A biodiverzitás csökkenéséről szóló korábbi vizsgálatok gyakran csak egy adott helyszínre, időszakra vagy emberi hatásra összpontosítottak.

Most azonban egy nemzetközi kutatócsoport, köztük Tapolczai Kálmán, a HUN-REN BLKI tudományos munkatársa, közel 73 ezer, a témában világszerte eddig született tanulmányt vizsgált meg, és ebből több mint 2100 olyan tanulmány adatait gyűjtötték össze, amelyek alkalmasak voltak a további elemzésre.

Ennek eredményeképpen mintegy 50 ezer ember által érintett terület és ugyanennyi érintetlen régió élőlényközösségeit hasonlították össze.

A vizsgálat nem csupán egyetlen élőlénycsoportra vagy élőhelytípusra korlátozódott – a kutatásban szerepeltek szárazföldi, édesvízi és tengeri ökoszisztémák, valamint mikroorganizmusok, gombák, növények, gerinctelenek, hüllők, kétéltűek, halak, madarak és emlősök is.

A kutatóknak így lehetőségük volt globális skálán vizsgálni az élőlényközösségek szerkezetének megváltozását az emberi hatások tükrében, különös tekintettel a fajszámcsökkenésre és a homogenizálódásra, mely során az érintett területeken a közösségek homogénebbé, kevésbé változatossá válnak.

Az eredmények egyértelműek, és nem hagynak kétséget az emberiség biodiverzitásra gyakorolt pusztító hatása felől.

A kutatók az emberi tevékenység öt legfontosabb negatív hatását vizsgálták:

  • Élőhelyek átalakítása: erdőirtás, városiasodás, mezőgazdasági területek terjeszkedése.
  • Természeti erőforrások kizsákmányolása: halászat, vadászat, túlzott fakitermelés.
  • Klímaváltozás: az éghajlat gyors változása sok faj számára végzetes következményekkel jár.
  • Szennyezés: vegyi anyagok, műanyag hulladék, víz- és levegőszennyezés.
  • Inváziós fajok terjedése: az ember által új területekre behurcolt fajok kiszorítják az őshonos élővilágot.

A kutatás egyértelműen kimutatta, hogy ezek a tényezők globálisan, minden élőlénycsoportra és ökoszisztémára nézve káros hatással vannak.

Az eredmények riasztóak: az ember által érintett területeken a fajok száma átlagosan 20 százalékkal alacsonyabb, mint az érintetlen helyeken.

Helyi szinten a legnagyobb veszteséget a gerincesek – például a kétéltűek, hüllők és emlősök – szenvedik el, mivel kisebb populációik miatt nagyobb a kihalás kockázata.

De nemcsak a fajok száma csökken: az emberi hatások miatt az egyes élőhelyeken radikálisan megváltozik a fajok összetétele is.

Például a klímaváltozás miatt a magashegységi növényeket az alacsonyabban élő fajok szoríthatják ki, miközben egyes élőlények teljesen eltűnhetnek egy-egy régióból.

A kutatás különösen nagy közösségbeli változásokat mutatott ki a mikroorganizmusok és gombák esetében, míg ez a hatás mérsékeltebbnek bizonyult az emlősök, halak, hüllők és kétéltűek közösségeinél.

Az eredmény alátámasztja azokat az elméleteket, mely szerint a kisebb méretű élőlények, amelyek jellemzően fajgazdagabbak, rövidebb életciklusúak és nagy a terjedőképességük, gyorsabban reagálnak a környezeti változásokra és erőteljesebb közösségszintű változásokat mutatnak.

Ha pedig egy ökoszisztéma kulcsfontosságú fajai eltűnnek, az az egész rendszer működésére végzetes hatással lehet.

A teljes cikket ITT olvashatod el.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: ChatGPT illusztráció)