Ezúttal nem egy fogásról, hanem egy vízparton talált, elpusztult halról kapott fotót a Magyar Haltani Társaság (MHTT), amely természetesen ezúttal is segített az olvasónak a fajmegállapításban.
„Ezt a halat október 28-án találtam a Vargahossza-főcsatorna, Békés határában húzódó, rosszerdei szakasza partján. Önök szerint mi lehet?” – kérdezte az MHTT Mit fogtam? nevű rovatába beküldött fotójáról egy olvasó.
Első látásra nem annyira könnyű felismerni a komoly fogakkal is rendelkező halat, amely élő állapotában ragyogó színekben pompázik. Így ni:
„A nagy testmagasság, az úszók elhelyezkedése és mérete, az oldalvonal pikkelyszáma (40), a kis száj, valamint a kopoltyúfedő felső részén lévő kis bőrfüggeléken valamennyire még így is látható sötét folt alapján megállapítható, hogy amire rátalált, az egy naphal (Lepomis gibbosus) teteme” – írta válaszában az MHTT.
A naphalat akváriumi díszhalként hozták be Európába Észak-Amerikából, Magyarországra 1905-ben került, és gyorsan meghódította a vizeinket. Inváziós halfaj, amelyet tilos visszaengedni a hazai vizekbe, kivéve külső akadás esetén.
Eltorzult fejű halat emelt ki egy horgász a Dunából. Nézd meg a fotót ITT!
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(fotók: MHTT/Pecaverzum)