2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Többet szeretne horgászni az Év Halőre – interjú

Többet szeretne horgászni az Év Halőre – interjú

A Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetségének rangidős hivatásos halőre, Sipos Károly a címzetes vezető halőr megbízás mellett az Év Halőre elismerésben részesült. A díjazott a vaol.hu-nak arról is beszélt, mennyit változott a szakma az évtizedek alatt.

A Magyar Haltani Társaság (MHTT) kezdeményezésére az Agrárminisztérium halgazdálkodási főosztálya a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz), a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (Mahal), valamint az Akvaristák Magyarországi Egyesülete (AME) közös döntése értelmében 2017 óta március 20-án hazánkban a Halak Napját ünnepeljük.

A jeles nap a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) döntése alapján a 2022. évtől egyben a természetes vizeinkben a halakat óvó, vigyázó Halőrök Napja is.

A központi ünnepségen Sipos Károly, a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetségének rangidős hivatásos halőre a címzetes vezető halőr megbízás mellett az Év Halőre díjat is átvehette.

– A Rába-parton nőttem fel, gyermekkorom óta közel áll hozzám a természet. Korábban határőrként dolgoztam, az emberekkel való bánásmód sem volt ismeretlen számomra. Mégis, mikor 1988-ban jelentkeztem a halőri pozícióra, még nem gondoltam, hogy 25 év múlva is ezt csinálom majd – mesélte a vaol.hu-nak a díjazott.

A kitüntetés híre is meglepte, de nagy örömmel fogadta. Szerinte ez egyfajta muníció is a jövőre nézve, a szakmai elismerés mindig jótékonyan hat a munkára.

– Sokan azt hiszik, nincs más dolgunk, mint a horgászok ellenőrzése – mondta, de aztán sorolta: a halőrök feladata a vízpartok rendben tartása, segédkeznek a versenyek és a különböző rendezvények, programok lebonyolításában, közreműködnek a haltelepítésekben, vizsgáztatnak és szívügyüknek tartják az ifjúság nevelését.

Az elmúlt negyed évszázadban megélte a szakma átalakulását is: ma már egyebek mellett hőkamera, éjjellátó, telefonos applikáció segíti a munkájukat. 

Régen a zöldterületek gondozására is jóval kevesebb figyelem jutott, most ehhez is minden technika és technológia adott, ahogy korábban az sem volt megszokott: a szövetség kezelésében lévő valamennyi vízparton asztalok és padok várják a kikapcsolódni vágyókat, ezek gondozása is az ő feladatuk.  

– Nem a horgászok totális ellenőrzése a céljuk, hanem azok kiszűrése, akik nem szabályszerűen hódolnak e szabadidős elfoglaltságnak – jegyezte meg az Év Halőre.  

Sipos Károly elárulta, szokott horgászni is, de nem annyi, mint amennyit szeretne, a jövőben ezen változtatna. Például fiával – aki versenyszerűen űzi a sportot – szívesen elmenne a kedvenc helyére, ami titkos, de annyit lehet róla tudni, hogy közel van a Rábához.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(fotók: Mohosz, Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége)