2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Toxikus algák okozták az Odera-folyóban történt halpusztulást

Toxikus algák okozták az Odera-folyóban történt halpusztulást

Megoldódott a rejtély, nem vegyi szennyezés állhat a folyóban történt halpusztulás háttérben. Az eset azonban még így is elgondolkodtató.

Miután tömegesen elkezdtek pusztulni a halak az Oderában, sokáig nem lehetett tudni, hogy mi okozza ezt. A lengyel–német határfolyón végbement pusztítás kapcsán Varsó arra gyanakodott, hogy vegyi anyagok kerültek a folyóba, sőt Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök 1 millió zlotyis (több mint 80 millió forintos) díjat is felajánlott annak, aki segít a felelősök megtalálásában, és súlyos büntetést helyezett kilátásba a folyó szennyezőjének – számolt be a vg.hu.

A portál Deutsche Welle információira hivatkozva, azt írta, hogy csütörtökön végül Anna Moskwa lengyel környezetvédelmi miniszter fényt derített az igazságra, és elmondta, hogy laboratóriumi tesztek egy toxikus alga jelenlétét mutatták ki a folyó vízében, vagyis nem vegyi szennyezés okozta a halak.

Az aranyalga virágzása olyan mérgező anyagot szabadít fel, amely elpusztítja a kopoltyús élőlényeket, ám szerencsére az embereket nem veszélyezteti. Szerdán Steffi Lemke német környezetvédelmi miniszter szerint csak a folyó német partján mintegy 36 tonnányi elpusztult halat találtak.

A rejtély tehát megoldódott, azonban újabb kérdés merült fel, nevezetesen az, hogy mi okozta az algák elszaporodását az Oderában. Erre legnagyobb hatással a magas só-, szulfát- és kloridtartalom lehet, amihez az idei nyáron tapasztalt hőhullám is hozzájárulhatott, hiszen a víz elpárolgásával a megnövekedhetett a mederben a sók és más szennyeződések koncentrációja. Az Európa-szerte tomboló aszályban esővíz sem nagyon gyarapította az Odera vizét.

Amikor a hatóságok higanyra vagy más nehézfémekre gyanakodtak, mint a halpusztulást kiváltójára, a tesztek nem igazolták az elméletet, ám jelezték, hogy a szokásosnál magasabb a folyó sótartalma.

Kérdés azonban, hogy mit lehet tenni az algák további jelenléte és szaporodása ellen, hogy a jövőben ne következzen be hasonló tömeges halpusztulás, különösen, hogy a klímaváltozás hatására egyre nagyobb valószínűséggel lehetnek az ideihez hasonló száraz, forró nyarak.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Poland Daily Live Youtube képernyőfelvétel)