2024. szeptember 19. csütörtök | Vilhelmina
Aktuális

Ultrahangos jeladóval felszerelt kecsegék felbukkanása várható a Dunában

Ultrahangos jeladóval felszerelt kecsegék felbukkanása várható a Dunában

Borek Drozd, a Dél-csehországi Egyetem LIFE Living Rivers projekt koordinátora levelet küldött a Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson-Sopron Megyei Szövetségének a horgászok segítségét kérve.

A vármegyei szövetség honlapján megjelent levélben Borek Drozd arról tájékoztatott, hogy egy kiterjedt és három évig tartó tudományos vizsgálat kezdődött a Duna szlovák-magyarországi szakaszán (beleértve a szigetközi és csallóközi Duna-szakaszt és a bősi vízlépcső üzemvízcsatornáját) 2024 áprilisában. 

A felmérés célja a vízáramlást kedvelő halfajok vándorlásának tanulmányozásával a dunai ökológiai folyosó átjárhatóságának értékelése. A tevékenység a LIFE „Élő folyók” nemzetközi projekthez (101069837/LIFE21-IPE-SK-Living Rivers) kapcsolódik. 

Ennek keretében ultrahangos jeladóval felszerelt kecsegéket (Acipenser ruthenus) engednek vissza a Dunába, ami lehetőséget ad a halak folyómedren belüli tartózkodási helyeinek meghatározására. 

A jeladóból érkező ultrahang impulzusokat a víz alatt elhelyezett vevőkészülékek érzékelik. Ezeket vízi építményekre és a Duna néhány áramló szakaszára telepítették.

A kutatás célja, hogy minél több információt nyerjenek a kecsege Dunán belül történő vándorlásáról. A folyamatos megfigyeléssel feltárhatóak a halak számára nem átjárható vándorlási akadályok. Előfordulhat, hogy a magyarországi Duna-szakaszon is előkerülnek a jeladókkal felszerelt kecsegék, amelyek igen nagy távolságokat képesek megtenni a vándorlásuk során.

Az ultrahangot kibocsátó jeladókkal ellátott halak a mellúszó első sugara mögé helyezett fehér színű és számmal ellátott műanyag címkéről ismerhetőek fel.

A levélben azt kéri a magyar horgászoktól Borek Drozd, hogy ha olyan jelölt halat fognak, amelynek a mellúszójában fehér műanyag címke van, óvatosan bánjanak vele, helyezzék lehetőleg halmatracra vagy csak a vízen belül nyúljanak hozzá. 

Vegyék ki a horgot a szájából, fényképezzék le a mellúszóján lévő címkével (a számmal együtt), majd óvatosan engedjék vissza a halat a folyóba. 

Majd küldjék el a címke számát, a fogás dátumát és helyét Borek Drozd e-mail címére: [email protected], aki a Dél-csehországi Egyetem (Ceské Budejovice) Halászati és Vízvédelmi Karának (FFPW USB) kutatója.

„A jeladóval ellátott halak nagyon értékes, számunkra pótolhatatlan információforrást jelentenek. Az a horgász, aki ilyen módon küld nekünk információt a jeladóval ellátott kecsege felbukkanásáról, halas ajándékokat kap tőlünk, és közöljük vele általa fogott kecsege keresztnevét is, hogy tudja, kivel találkozott” – írta levelében Borek Drozd, aki Facebook-oldalán is megosztotta a felhívást.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(fotók: Borek Drozd FB-oldala)