2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Videó: így fogták ki az ország első drónos harcsáját

Videó: így fogták ki az ország első drónos harcsáját

Túlzás nélkül nevezhetjük Katona Józsefet és horgásztársát, Petróczi Istvánt a hazai pecázás legújabb úttörőinek, hiszen legutóbbi kalandjukkor drón segítségével fogtak ki egy hatalmas harcsát, e módszerrel elsőként az országban, és állításuk szerint egész Európában.

Mint arról a Pecaverzum is beszámolt, a Mysticat Team horgászai a végszerelék behúzására használták a drónt, és végül egy 217 centiméteres, 67 kilós harcsát fogtak.

A Blikknek elárulták, hogy egy Pest vármegyei tavon próbálkoztak a drónos horgászattal, amikor horogra akadt a ragadozó.

– Próbahorgászatokat végeztünk, hogy megtudjuk, vannak-e kapitális példányok a tóban. A harcsákat tavasszal már jól lehet fogni, az idősebb példányokat is horogra lehet csalni. Egy barátunk is velünk tartott, aki drónozással foglalkozik, és külföldön már több éve használja ezt a módszert. Tulajdonképpen ő segített nekünk bereptetni a végszereléket, ami nagyjából 1,5 percet vett igénybe, majd nagyjából 15 perc alatt kifogtunk egy 2 méter 17 centis, 67 kilós példányt – nyilatkozta Katona József.

– A harcsát valójában nem a drónnal fogtuk meg, a szerkezet csak a végszereléket, tehát a csalit repteti a tó közepére, ahol elengedi azt, majd visszarepül a partra. A hal megfogása ezután ugyanúgy hagyományosan, bottal történik – tisztázta a Mysticat Team tagja.

Az úgynevezett horgászdrónok speciális repülőeszközök, amelyeket kifejezetten horgászathoz építettek, fejlesztettek.

– A hétköznapi használatban lévő drónok kisebbek, mindössze 250 grammosak, szemben a horgászdrónokkal, amelyek nagyjából 2,5 kilót nyomnak. Ezeket jellemzően Dél-Afrikában, Ausztráliában és Amerikában használják a sport-, illetve a cápahorgászatban, a nagy hullámzás miatt. Utóbbi esetben előfordul, hogy a végszereléket a hullámtörés mögé kell bevinni, ami a parttól akár 200 méterre is lehet. Ezeknek a drónoknak az ára nagyjából 500 ezer és 1 millió forint között mozog. Nem mondom, költséges dologról van szó, mert a nagy méretű drónokhoz szükséges akkumulátor 40 ezer forintba kerül, ami csak 8-10 perc repülésre elég. Bár nagyjából 50 kilométer/órával képes repülni, a tengeren hosszú utakat kell megtenni, ráadásul a 100-200 méteres zsinórokat sem egyszerű megtartani, ha beléjük kap a szél – magyarázta Katona József.

Szerinte a horgászok egy része ellenáll az újdonságoknak, és inkább a hagyományosabb eljárásokat kedveli. – Azt gondolom, hogy biztosan lesznek olyanok a jövőben, akik így fognak horgászni, még ha ez a módszer nem is terjed el általánosan. A drónos horgászat talán azoknak lehet a legjobb, akik külföldön is horgásznak, illetve van egyfajta műszaki beállítottságuk is, így egyszerre hódolhatnak kétféle hobbinak” – tette hozzá.

A két horgász az RTL-nek is nyilatkozott, és bemutatták a harcsázó drónt. 

További érdekes videók ERRE.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Mysticat Team Modern Harcsázás FB-oldal)