A Sporthorgász Egyesületek Győr Moson Sopron Megyei Szövetsége a megyei, egyéni horgászversenyének legutóbbi fordulóját a Mosoni-Duna győri szakaszán rendezte. A Mosoni-Duna torkolati műtárgy üzemeltetésével nemcsak a vízszintek, hanem azzal együtt a vizes élőhelyek rehabilitációja is teljesül – írja
az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (Éduvizig).Tájékoztatásuk alapján a Mosoni-Dunán található holtágak, mellékágak, kubikgödrök a főmederrel való kapcsolatának köszönhetően újra, megfelelő elővízzel vannak ellátva. Az üzemeltetés során kiemelten figyelnek halak és a kétéltűek szaporodási időszakára, mely során minden év április 2. és május 31. között magasabb vízszinteket alakítanak ki – hangsúlyozták.
A ívási időszakban kívánatos vízszintek mellett fontos biztosítani a halak átjárhatóságát a Duna és a Mosoni-Duna között, ezért a torkolati műtárgy mind a 4 nyílása folyamatosan részt vesz vízszintszabályozásban, ezzel is biztosítva a könnyebb átjárhatóságot – írták.
A műtárgy része egy 2,5 méter széles réselt halátjáró, ahol a kisebb testű halak könnyen át tudják „verekedni” magukat a 20 centiméternél kisebb vízszintkülönbségű kamrák között.
A nagytestű halak átjárhatóságát az állandóan, minimum 50 centiméter magasságig nyitva tartott hajózsilip biztosítja. Abban az esetben, amikor kedvezőbb hidrológiai állapotnak köszönhetően a Rába vagy a Duna magasabb vízhozammal bírnak, akkor a két vízszintszabályozó szegmens alatt is nagyobbak a nyitási magasságok, így a halaknak szinte a folyó teljes keresztmetszetében van lehetőségük közlekedni a műtárgy üzemeltetése mellett.
Az Éduvizig szerint a műtárgy üzemelésében meghatározó igényként megfogalmazott, vegetációs időszakban tartósan magasabb vízszintek biztosításával kedvező életkörülményeket alakítottak ki a halak szempontjából.
Fotók a horgászversenyről:
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Éduvizig)