2025. január 20. hétfő | Fábián, Sebestyén
Galériák

13 pontyot találtak egy horgász szákjában a Nagykunsági-főcsatornán – fotókkal

13 pontyot találtak egy horgász szákjában a Nagykunsági-főcsatornán – fotókkal

A Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KTVHESZ) kettő különböző esetről számolt be. A súlyosabbikban a horgász „ráült” a frissen telepített pontyokra, és azokból minden rejtegetés nélkül 13 darabot a saját szákjában tárolt.

Március 20-án, szerdán a sötétedés beállta után a halőrök gépjármű-ellenőrzést végeztek a Nagykunsági-főcsatorna gátkoronáján. Az intézkedés alá vont horgász autójából előkerült egy 2,86 kilogrammos ponty, amelyet a fogási naplóban nem rögzített.

Március 25-én, hétfőn azonban ennél sokkal súlyosabb szabálysértést észleltek a halőrök, amikor a Nagykunsági-főcsatornán horgászó személy haltartójában 13 darab pontyot találtak, amelyek tömege összesen 28,75 kilogramm volt. A kifogott és megtartott halak közül a fogási naplóba egyet sem írt be. 

A KTVHESZ az elkövetőket nemcsak a kormányhivatalnál jelenti fel – amely vélhetően néhány hónapra bevonja az állami horgászjegyét egy pénzbírság kíséretében –, hanem a HORINFO szakrendszer segítségével a helyi horgászrend alapján a vízterületeikre érvényes területi horgászengedély váltásától 3-5 évre el is tiltja.

A szövetség március 24-én 13,8 millió forint értékben telepített több vízterületre is összesen 9254 kilogramm háromnyaras pontyot, ezekből jutott a Nagykunságiba három helyszínen, három tételben 6754 kiló. 

A Pecaverzum Donkó Péter ügyvezető igazgatótól megtudta, a horgász mindenféle rejtegetés nélkül a saját szákjában tárolta a 13 darab pontyot.

„A halak mind az előző napi telepítésből származtak, 2 kiló körüliek voltak. A horgász azzal próbált meg védekezni, hogy terítékfotót szerette volna készíteni, majd visszaengedte volna a halakat” – nyilatkozta honlapunknak Donkó Péter. 

Ezt egyébként az Országos Horgászrend tiltja. „A megtartani nem kívánt halakról terítékfotó csak kivételes esetben, a horgászversenyek mérlegelésekor, illetve egyedi halgazdálkodási hasznosítói engedéllyel készíthető” – olvasható a 48. pontban. 

Fotók:

„A természetes vízi halászat megszüntetésével és a vízterületek horgászcélú hasznosításba adásától eltelt időszakban a Magyarországi víztestek halállománya jelentős minőségi és mennyiségi javulást mutat” – írja közleményében a KTVHESZ, amely tavaly a kezelésben lévő 3192 hektárra mintegy 180 millió forint értékben 120.927 kilogramm halat telepített. A halasításra a területi jegyekből származó árbevétel 69,88 százalékát fordították. 

„A fenti számok alapján elmondható, hogy a természetes szaporulattal is számolva bőven jut hal minden horgásztársunknak. Szövetségünk nem tudja elfogadni azt az emberi mohóságot, melyeket azok a horgászok mutatnak, akik nem vagy csökkentett súllyal írják be a fogási naplóba az elvinni kívánt halakat, vagy a megengedett elvihető darabszámnál több halat kívánnak elvinni a vízterületről” – fogalmazott a KTVHESZ. 

Mivel a horgászok befizetéseiből telepített halállomány megőrzése közös ügy, ezért arra kértek mindenkit, hogy amennyiben jogosulatlan halászatot, horgászatot, valamint esetleg illegális halkereskedelmet tapasztal, vagy arról tudomása van, hívja a területi engedélyen szereplő telefonszámokat.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: KTVHESZ)