Folyamatosan gyéríti a törpeharcsa-állományt a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp Zrt.), amely közösségi oldalán megjelent videóban számolt be az idei évben elért eredményekről.
A törpeharcsa jelenléte az 1980-as évektől észlelhető a Balatonban. Szári Zsolt, a BHNp Zrt. vezérigazgatója elárulta, azt vették észre, hogy az első 20-30 évhez képest az utóbbi időben kezdett el sokasodni az állomány. Ez több okra vezethető vissza. A megváltozott hidrometeorológiai állapotokra, a melegedő klímára és a fagymentes telekre – magyarázta.
„A szaporodásához védett környezetre van szükség, csak olyan helyen tudja megtenni a Balatonon, amely a hullámzástól elzárt rész, ezek elsősorban a kikötő területek. Ezeken a nyugodt helyeken a törpeharcsa képes a családokat felnevelni, majd ezek a felnevelkedett családok a későbbiekben a nyílt vízre kikerülve, ott növekedve már tudnak jelentkezni a horgászzsákmányban, ahogy azt az utóbbi pár évben is tapasztaljuk” – mondta Szári Zsolt.
A vezérigazgató elmondta, öt éve foglalkoznak kiemelten a törpeharcsa problémakörével. Az első két kutatással telt, szakértők bevonásával a törpeharcsák balatoni elterjedését vizsgálták. Az összegyűlt információk alapján kidolgozták azt a „technológia sort”, ami alapján hozzá tudtak fogni a védekezéshez.
A gyérítést többféleképpen is végzik. A varsák a befolyóknál és a kikötőkben hatásosak, utóbbi helyen főként az idősebb állomány tizedelésére. A tavalyi eredményeket ismertetve Szári Zsolt közölte, a Keleti-Bozót-csatornából 1500 kilogrammot, a Nyugati-övcsatornából és egyéb helyekről pedig 500 kilogrammot szedtek ki ezzel a módszerrel.
További módozatok közé tartozik az elektromos halászgép, a dobóháló és a merítő szák. Utóbbi a leghatékonyabb módszer. A BHNp Zrt. halőrei az elmúlt egy hónapban már több mint 250 ezer darab ivadékot emeltek ki a vízből. Ez 100 kilogrammot jelent.
Szári Zsolt szerint egy átlagos törpeharcsa jelenleg 5 dekagramm a Balatonban, ha a 250 ezret felszorozzuk ezzel, akkor 120 mázsát kapunk.
A BHNp Zrt. továbbra is kéri a horgászokat, hogy ha törpeharcsa-ivadékfelhőt látnak, emeljék ki egy merítő szákkal. (A technikáról részletes útmutató és videó ITT.)
„Kérjük a sporttársakat, ha észlelnek – különösen az őszi időszakban, kikötőkben, zártabb víztereken – telelésre összegyűlt törpeharcsa-állományt, szóljanak nekünk” – fordult a pecások felé Szári Zsolt.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: BHNp Zrt. FB-videó képernyőfelvétel)