Hatalmas mennyiségben telepítettek pontyokat és amurokat a Dunakeszi Kavicsbányatóba – közölte a Dunamenti Sporthorgász Egyesület (DSE).
Február 27-én, kedden 3 kocsival és 7 tartállyal érkeztek a halak a Dunakeszi Kavicsbányatóhoz. Összesen 3,1 tonna ponty került a vízbe 2 és 4 kilogramm közötti méretben.
A halasítást szerdán folytatták, méghozzá amurok kihelyezésével. A 2,1 tonna mennyiségű halat 2 kocsival és 5 tartállyal szállították a helyszínre. A legtöbb példány 3-6 kiló közötti, de akadt köztük 7-8 kilós egyed is.
„Élmény lesz a fárasztásunk!” – fogalmaztak a tájékoztatóban, amelyben kiemelték, hogy a 4 kiló feletti példányokat (ponty és amur esetében is) a tó törzsállományának védelme érdekében továbbra sem lehet elvinni.
Felhívták a figyelmet, hogy a tó területén a horgászat egyik alapfeltétele – a halak épségének és egészségének védelmében – a halmatrac használata.
„Volt, akit ennek hiánya miatt kellet felszólítani a horgászat befejezésére. Ez mindenkinek kellemetlen” – írta a DSE.
A telepítésről videó is készült, amely ITT tekinthető meg.
Mivel az amur idegenhonos, de nem inváziós, így a halgazdálkodási hatóság külön engedélyével telepíthető zárt vízrendszerekbe, mint ahogy arra példa volt pár napja Magyarszecsődön.
Tavaly országszerte 75 alkalommal 17,21 tonna amur kihelyezése valósult meg. Ebből is látszik, hogy a Dunakeszin új otthonra talált 2,1 tonna kiemelkedő tételnek számít, a 2023-as teljes mennyiség 12,2 százaléka.
Az elmúlt három évben egyetlen horgászvízen sem történt ekkora volumenű halasítás, mint most Dunakeszin. 2021-ben 1,8 tonna volt a legnagyobb tétel, az a Gyékényesi Kavicsbánytóba került. 2022-ben szintén a Dunakeszi Kavicsbányató jutott 2,01 tonnához, míg tavaly a Mátravidéki Erőmű tava gazdagodott 2 tonnával.
Az utóbbi évek amurtelepítéseiről szóló összefoglaló cikkünk ITT OLVASHATÓ EL.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitóképünk illusztráció, forrása: Dolgozók Horgász Egyesülete Jászárokszállás Facebook-videó képernyőfelvétel)