Két horgászszövetség is tiszai kecsegetelepítésről adott hírt.
A Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KTVHESZ) a Magyar Országos Horgász Szövetségtől (Mohosz) „A kecsege állománynövelő telepítése és a fogások monitorozása a foghatóvá tétel érdekében” című pályázati kiírás keretében 2022-ben is támogatás nyert kecsegék telepítésre.
A KTVHESZ közleménye szerint az idei évben 600 kilogramm kecsegét helyezte ki a Tisza-folyóba három helyszínen (Tiszaroff, Szolnok, Tiszakécske-Tiszabög). A halakat egyedi azonosító haljellel látták el.
A Sporthorgász Egyesületek Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szövetsége idén immár második alkalommal telepített egynyaras kecsegét. Tájékoztatásuk alapján tavaszi 600 kilogramm után (ami körülbelül 1500 darab volt) ismét 600 kiló egynyaras (szintén mintegy 1500 darab) példánnyal növelte a Tisza-folyó és vízrendszerének állományát.
A telepítésre november 11-én, pénteken került sor a Vásárosnaményi Tisza-hídnál, Lónyánál, a Tiszamogyorósi kompnál, valamint a Tiszaberceli kompnál. A kecsegék haljellel ellátva kerültek a folyóba. Hátúszójuk mögött, az izomzatba rögzített sárga színű haljelek egyik oldalán a Mohosz-felirat, másik oldalán pedig az egyedi sorszám látható.
A kecsegéket a Dél-Szabolcsi Bt.-től vásárolták 4800 forintos kilónkénti áron, a halasítás a Mohosz ÁPFE pályázati támogatásával valósul meg, amelynek mértéke 1,6 millió forint volt.
Jelenleg Magyarországon a kecsege jogszabály alapján nem fogható státuszban van és így az egyedi, halgazdálkodási hatóság által biztosítandó fogási engedélyezés elvi lehetősége ellenére, a hatóság részéről a tilalmat az állománybecslésre és a veszélyeztetettségre hivatkozó természetvédelmi szakvéleményekre alapozva a horgászok valamennyi megfogott példányt kötelesek visszaengedni.
Tavaly Konszenzusos elvi döntés született arról, hogy ha sikerül bizonyítani a faj megfelelő állományát, akkor – jogalkotói, szakmai felügyeleti támogatás esetén – első lépésben, legkésőbb 2025-től az éves dunai vagy tiszai területi jeggyel rendelkező horgászok évente 2 darab 60 centiméter feletti példányt vihetnek el majd, illetve a Mohosz vállalja, hogy a kifogott (engedélyezetten elvitt) mennyiség 100 százalékát telepítés formájában a későbbiekben is rendszeresen visszapótolja.
A szövetségek kérik, hogy amennyiben egy horgász ilyen, egyedi haljellel ellátott kecsegét fog, a haljel levétele nélkül jegyezze fel annak sorszámát (lehetőleg fotóval is alátámasztva), a fogott hal testhosszát, tömegét, a vízterület nevét és víztérkódját a fogás pontos helyének megjelölésével (GPS koordináták vagy a legközelebbi település neve), és természetesen az adatok rögzítését követően azonnal, kíméletesen helyezze vissza a vízbe.
A rögzített az adatokat és a fotót e-mailen a [email protected] címre vagy levélben a Mohosz postacímére (1511 Budapest, Pf. 7) kell eljuttatni a beküldő adatainak megadásával.
A program végrehajtását segítő, a jelölt halak adatait beküldő horgászok között ösztönzésül évente értékes nyeremények, többek között dunai és tiszai éves (összevont, illetve adott szakaszra szóló) területi jegyeket sorsolnak ki.
A Mohosz a program kihirdetése kapcsán azt is rögzíti, hogy ha nem sikerül a foghatóvá tétel ismertetett módon és korlátok között történő biztosítása, akkor 2024 után a horgászszervezetek az önfinanszírozott kecsegetelepítéseket beszüntetik, mert a horgászok befizetéseiből elsődlegesen a fogható halfajok telepítését és az idegenhonos halfajok egyre fontosabbá váló gyérítését kell biztosítani.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: KTVHESZ)