Jelentősen javulnak a halak életkörülményei. A 22,6 milliós beruházás időközben megdrágult, plusz forrást kellett előteremteni.
Megtörtént a műszaki átadása annak az úgynevezett „hal élő- és ívóhely, valamint ivadékbölcsőnek”, amely a Rába és a Marcal hullámterében segíti majd a halak életét – közölte a Sporthorgász Egyesületek Győr Moson Sopron megyei Szövetsége.
A vízjárás az ősz folyamán tette lehetővé az építkezés megkezdését, mely során két zsilip épült meg, és a depónia átkotrásával, illetve kisebb tereprendezéssel a jelenlegi duzzasztás mellett is elönthetővé vált a terület.
Ívási és ivadéknevelési időszakban a vízkivételi műtárgy nyitva lesz, a vízszinttartó zárt, illetve fojtott állapotban, az ivadék megerősödését követően a lecsapoló műtárgy nyitásával a halak visszaengedhetők lesznek az anyamederbe.
A Marcal-folyó a Rába halfajainak is kedvelt ívó helye. A tavaszi időszakban ezért nagy tömegben vándorolnak a halak a folyón felfelé. A duzzasztó fölött a bal parton a Marcal belvíz csatornáig terjedően egy mélyterület helyezkedik el, mely kedvező a halak szaporodására. Itt valósult meg a fejlesztés.
A projekt első körben 22,6 millió forintra lett tervezve, ám végül ennyi pénzből nem sikerült kivitelezni, plusz forrást kellett előteremteni.
„Eredetileg a fenti összeg a projekt megvalósítási költségének ötven százalékát jelentette volna, azonban az időközben jelentősen megnövekedett költségek az önrész növekedését jelentették, amiben a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) mint konzorciumi tag jelentős segítséget nyújtott” – hangsúlyozta tájékoztatójában a Sporthorgász Egyesületek Győr Moson Sopron megyei Szövetsége.
A beruházás műszaki átadása november 30-án, csütörtökön történt meg, ám a vízjogi engedélyeztetés még hátravan. A remények szerint a terület tavasszal veheti át a neki szánt ivadéknevelő szerepet.
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: Sporthorgász Egyesületek Győr Moson Sopron megyei Szövetsége)