2024. május 18. szombat | Alexandra, Erik
Halgazdálkodás

Remek 2022-es horgászidényben bízik a Fejér megyei szövetség

Remek 2022-es horgászidényben bízik a Fejér megyei szövetség

A 2021-es haltelepítési összegzéssel és év végi értékelővel jelentkezett a Horgász Egyesületek Fejér Megyei Szövetsége (Hofesz). A több szempontból is nehéz idei évben megvalósult telepítési mennyiség szerintük egy remek horgászidényt vetít előre.

Internetes oldalukon megjelent beszámolóban azt írják, az idei év számos újdonsággal várta mind a horgászokat, mind az egyesületi vezetőket, hiszen az állami tulajdonban lévő alhaszonbérleti vízterületeken a papír alapú területi jegyeket felváltotta a horgászkártyán megjelenő online területi jegy, és ezzel a digitalizáció még nem állt meg, ugyanis az újonnan vizsgázni vágyók is online tehetnek tanúbizonyságot a horgászati tudásukról. 

Ezen újítások azért is voltak nagy kihívással a Hofesz és az egyesületek számára, mert több mint 30.000 regisztrált horgászt kell kiszolgálni okmányokkal az év első negyed évében. Megjegyezték, hogy ez a létszám jelenleg az ország legtöbb horgászát jelenti a területi szövetségek tekintetében.

A világjárvány miatt korlátozások feloldásával végül 13 országos rendezvénynek adhatott otthont Fejér megye, a saját és tagegyesületi versenyek mellett a nyár folyamán pedig több mint háromszáz gyermeknek részvételével szerveztek napközis horgásztáborokat.

A Hofesz szerint a nagy horgászati létszám egy stabil és kiszámítható évet feltételezett idénre, amelyet a járvány okozta világszerte jelentkező gazdasági változások és a szélsőséges időjárási körülmények jelentősen felborítottak. 

Emlékeztettek, hogy amíg Fehérvárcsurgón a magas vízállás miatt nem tudták a horgászok a tározót megközelíteni egészen nyár közepéig, addig a megyében több vízterület is az aszály okozta alacsony vízállás miatt szenvedett, így a Hofesz kezelésében álló Pátkai-víztározó is immár az évek óta tartó minimális csapadék miatt a minimumküszöbön ingadozik, és ugyanezen oknál fogva sajnos a Velencei-tavon is tömeges halpusztulás történt. 

Az év folyamán sajnos a telepítési beszerzések a korábbi évekhez képest nagyon kiszámíthatatlanná váltak. Az intervenció egy tömeges telepítési hullámot indított el az országban, így a meglévő készletek az idei évre szinte teljesen elfogytak.

A telepítések kapcsán arról írnak, hogy az aszályos időszakok itt is megtették „jótékony” hatásukat, és sajnos nagyon sokfelé lehetett hallani pusztulásokról, így a nyári időszakban már nem volt ritka az 1200 forintos kilónkénti pontyár sem, ami az egy évvel ezelőtti árhoz képest majdnem a dupláját jelentette. Nem segíti a helyzetet a szomszédos országokban lévő halhelyzet sem, így az ottani magas kereslet is a felmenő árspirált erősíti, továbbá a hazai takarmány és inputanyagok rohamos növekedése is azt mutatja, hogy a 2020-as árakhoz képest minimálisan 70 százalékos halárnövekedés várható a jövő év folyamán. 

Ezek ellenére azonban a telepítések mennyiségén ez egyáltalán nem látszódott meg, köszönhetően a szövetség saját üzemeltetésű horgászati célú haltermelésének.

A Tácon található termelőegység az idei ősz folyamán 240 mázsa horogérett pontyot juttatott ki vízkezelő tagegyesületek számára pályázati formában, míg a Hofesz által kezelt vizekbe több mint 400 mázsát helyeztek ki.

Összeségében az idei évben 1100 mázsánál több három nyaras ponty telepítése történt a szövetség által Fejér megyében, amely országos viszonylatban is kiemelkedő mennyiség.  

„Ezen telepítési kvóta egy remek horgászidényt vetít előre a jövő évre nézve, és a saját haltermelési egységünk a jövőt illetőleg is egyre nagyobb ütemben fogja kiegészíteni a piaci beszerzéseinket, illetve vízkezelő tagegyesületeinket is évről évre támogatni tudjuk pályázati rendszerben történő haltelepítésekkel” – olvasható a Hofesz évértékelőjében. 

A 2021-es Fejér megyei telepítési adatok:

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: Mohosz)