
Varga Attila László április elején ki látogatott többedmagával ki a Peresi-holtágra, és a Pecaverzum sztoriküldő alkalmazását használva számolt be a történtekről.
Elég rossz időt fogtak ki, eleinte nem is nagyon volt kapásuk. Amikor amikor kisütött a nap három óra erejéig, egy két nagyobb kárászt sikerült horogra csalni, de mást nem. Aztán egyszer csak jött a meglepetés!
„Egyik pillanatban az egyik nagybátyám hangosan szólt, hogy »Gyertek fiúk, ezt nézetek!«. Nagy meglepetésünkre álltunk a hal felett, néztük, próbáltuk hova rakni, hogy milyen fajta hal lehet. Aztán rájöttünk, hogy egy fátyolfarkú kárász az” – írta beszámolójában Varga Attila László.
Idősebb horgászok is voltak velük a parton, de ők is meglepődtek, mert ilyet még ők sem láttak soha.
„Ahogy utána olvasgattam, elég ritka egy hal” – fogalmazott a horgász, akinek társaival aznap sok kapás nem adatott meg, azonban ez az egy hal felejthetetlen élményként vésődik be emlékezetükbe.
„Igaz nem én fogtam, hanem Mohácsi József nagybátyám, de egy örök emlék marad, hogy láthattam egy ilyet” – árulta el Varga Attila László.
A fátyolfarkú kárászt fotózás után visszaengedték a holtágba.
A Magyar Haltani Társasághoz (MHTT) korábban küldtek már be pecások fátyolfarkú ezüstkárászokról fényképeket.
Akkor az MHTT megjegyezte, hogy a fátyolos úszók – hasonlóan sok más rendellenességhez – az örökítőanyag mutációnak nevezett, hirtelen megváltozásával alakulnak ki.
A mutáció kémiai anyagokkal és nagy energiájú sugárzásokkal mesterségesen is kiváltható, de természetes körülmények között is bekövetkezhet, például a világűrből érkező kozmikus sugárzás hatására.
A fátyolos úszójú halak ritkák a természetben, mert egyrészt feltűnőek, másrészt kevésbé alkalmasak a gyors úszásra, ezért az ilyen halak gyakrabban válnak a ragadozók prédájává.
De azért is ritkák, mert ez a tulajdonság csak akkor jelenik meg az utódokon, ha mindkét szülőtől ilyen géneket örököltek, aminek a természetben igen csekély a valószínűsége.
A természetben általában eltűnnek az ilyen tulajdonságok, mert típusos példánnyal történő összeíváskor az utóbbiak domináns génjeinek a hatása érvényesül. Nem várható tehát, hogy az ilyen halak elszaporodnak vizeinkben.
Van egy jó sztorid? Küldd el a Pecaverzum sztoriküldő alkalmazásával, KATT IDE!
Országos ezüstkárászrekordnak véltek egy halat az etyeki Diana és Zoltán Horgásztavon, de tévedtek. Részletek ITT.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Pecaverzum/Varga Attila László)